Domů Lékařský slovník Floridní

Floridní

Floridní je slovo, které se vztahuje k průběhu nemoci a označuje aktivní (akutní, rozvíjející se, manifestní) průběh nemocí. Nemoc právě probíhá. Floridní pochází z latinského slova floridus kvetoucí. 

Nejčastěji se pojem floridní spojuje se zánětem, tj. floridní zánět (zánět je v akutním stádiu, provází ho zarudnutí, bolestivost, sekrece).

Není vzácností, že se slovo floridní používá také ve spojení s nádorovými onemocněními, kdy se jedná o onemocnění aktivní, zhoršující se, tj. s progresí.

Floridní lze samozřejmě použít v rámci kteréhokoli medicínského oboru, floridní celiakie (aktivní zánět ve střevě), floridní příznaky psychických onemocnění (např. akutní příznaky schizofrenie, tj. bludy, halucinace), floridní infekce (právě probíhající, potvrzena přítomnost patogena). Floridní mohou být také nemoci v rámci stomatologie či v rámci histologických změn tkání, např. floridní duktální hyperplazie.

Je také možné slovo využít v rámci hodnocení zatím nedodiagnostikovaného stavu, např. při popisu RTG snímku, nález patologie: floridní proces v oblasti kosti.

Slovo lze také využít v rámci exacerbace onemocnění (tj. po klidovém období dochází k novému propuknutí, aktivaci nemoci). Nemoc tak může mít klidové a floridní období

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here