Domů Nemoci Léky Floxal

Floxal

Floxal je antibiotikum, které náleží do skupiny fluorchinolů. Jeho hlavní účinnou látkou je ofloxacin. Lék je předepisován v případě prokázané citlivosti na bakterii. Užívá se i tehdy, když je prokázaná odolností vůči polymyxinu B nebo aminoglykosidům. 

Indikace

Floxal jsou očními kapkami, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Řeší se jimi proto infekce přední části oka, čili spojivky, rohovky, okraje očních víček, slzný vak, ječné zrno i rohovkové vředy. Jde přitom o infekce způsobené patogeny citlivými na ofloxacin, což je hlavní léčebná látka léku. Floxal je určen k léčbě dětí a dětí od jednoho roku. 

Kontraindikace

Lék nesmí užívat všichni ti, co jsou přecitlivělí na jakoukoliv látku v něm obsaženém. 

Zvláštní upozornění

  • Je nutno počítat s tím, že se mohou objevit silné alergické reakce, může se objevit až anafylaktický šok. Některé reakce mohou být spojeny s kardiovaskulárním kolapsem, ztrátou vědomí, otokem hrtanu, hltanu a obličeje, obstrukcí dýchacích cest, dušností, kopřivkou a svěděním. I proto je nutné být při aplikaci těchto kapek být opatrný. 
  • Při jejich užívání může vzniknout bakteriální rezistence. 
  • U pacientů s korneálním epiteliálním defektem nebo vředem hrozí perforace rohovky při léčení těmito antibiotiky. 
  • Při léčbě je nutné vyhýbat se slunci. 
  • Nesmí se užívat kontaktní čočky. 
  • U dětí se nedoporučuje podávat tato antibiotika na řešení Neisseria gonorrhoeae a Chlamydie trachomatis. Nemá to efekt. 

Interakce

  • Kapky ovlivňují účinek kofeinu a theofylinu. 
  • Pokud se užívá Floxal spolu s jinými očními přípravky, je nutné mezi jejími jednotlivými aplikacemi dodržet interval 15 minut. Oční mast by přitom měla být vždy aplikována poslední. 
  • Lék není vhodné užívat během těhotenství. V případě kojení je nutné se rozhodnout, zda je vhodné na čas kojení přerušit nebo ho prostě nepodávat. Je tu však zapotřebí zvážit i potřeby matky, kdy se infekce bez přeléčení antibiotiky nevyřeší. 
  • Aplikace kapek je spojena s dočasným rozmazaným viděním, a proto byste po tu dobu neměli řídit, ani obsluhovat žádné stroje, dokud se zrak neupraví. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším a nejzávažnějším vedlejším účinkům patří alergické reakce, které mohou mít i ten nejzávažnější charakter. Objevit se mohou závratě,podráždění oka, rozmazané vidění, oční nepohodlí. Objevit se může pocit cizího tělesa, sucho v očích, bolest, přecitlivělost, světloplachost, otok, nevolnost, otok obličeje.

Jak Floxal užívat

Floxal se obvykle užívá 4x denně po jedné kapce do spojivkového vaku nemocného oka. Po vkápnutí je zapotřebí oko zavřít a pohybovat jím, aby se kapky mohl rozprostřít po celé ploše. Lék se obvykle užívá po dobu 14 dní. Vlastně by se neměl užívat déle. Lahvičku vždy důkladně uzavřete a uchovávejte ve tmě a chladu mimo dosah dětí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here