Domů Nemoci Léky Flutiform

Flutiform

Flutiform je kombinovaný preparát, jehož účinnou složkou je formeterol a flutikazon. Jeho cílem je rozšířit průdušky a tlumit zánět. Jde o inhalátor, který má pomoci především nemocným lidem s astmatem. Lék patří do skupiny kortikosteroidů. a zároveň patří i do skupiny beta 2 agonistů. 

Princip fungování Flutiformu

Flutiform složený z Formoterolu a Flutikazonu působí na plíce. Formoterol pomáhá roztahovat svalovinu průdušek. Flutikazon je kortikosteroid, který pro změnu působí na sliznici průdušek a tlumí zánětlivé procesy. Lék v konečném výsledku snižuje sklon sliznice reagovat přehnaně a přecitlivěle. Aby lék správně účinkoval, je zapotřebí ho používat dlouhodobě a pravidelně. Jde o lék, který pomáhá předcházet záchvatům, samotné záchvaty neřeší. Lék je dostupný pouze na lékařský předpis. 

Kontraindikace

  • Lék není vhodný pro ty, jež jsou přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. 
  • Flutiform není určen pro děti mladší 12 let. 

Co říct svému lékaři před užíváním inhalátoru

  • Lékař by měl vědět, jestli máte nějaké srdeční problémy, nepravidelný srdeční rytmus  apod. 
  • Měl by vědět i o případném aneuryzmatu, nemocných játrech, cukrovce, vysokém krevním tlaku, aktivní štítné žláze, problematických nadledvinách, nádoru nadledvin i o sklonu k nízké hladině draslíku v krvi. 
  • Flutiform v době těhotenství a kojení je nutno zvážit, zda pozitiva z užívání převýší jeho rizika pro dítě. 

Interakce

Lék může reagovat a vzájemně se ovlivňovat s léky na depresi, beta-blokátory, léky na léčbu vysokého krevního tlaku, arytmie, srdečního selhání, plísňových onemocnění, virových onemocnění, a to včetně HIV, bakteriálních infekcí, léků na alergii, kortikosteroidy, redukce hmotnosti, Parkinsona, štítné žlázy i alkoholu. A proto všechny své léky nahlašte svému lékaři. 

Jak používat Flutiform

Dospělí a děti by měli užívat lék tak, jak určí lékař. Obvykle se užívají dvě inhalace dvakrát denně (ráno a večer). Dospívající by neměli užívat silnější inhalátor než 250 mikrogramů/10 mikrogramů. 

Inhalátor je nutné nejprve sejmout náustek, důkladně protřepat inhalátor, vložit do úst  a stisknout nádobku směrem dolů. Následně na chvíli zadržte dech a pak inhalátor vyjměte z úst a vydechněte. Nechte půl minutu inhalátor ve svislé poloze, potom nádobku opět protřepejte a opakujte postup. 

Při inhalaci byste měli rovně sedět nebo stát. Pomalu vydechnout. Inhalátor držte ve svislé poloze. Ve chvíli, kdy máte náustek v ústech, vdechujte pomalu a zhluboka, současně zatlačte na nádobu. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří chrapot, narušení imunity sliznic, kvasinkové infekce, sucho v ústech a bušení srdce. Nějaké další vedlejší účinky jsou vzácné a jsou spojeny veskrze s vedlejšími účinky kortikosteroidů.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here