Fokometr je přístroj, který slouží k měření tzv. vrcholové lámavosti očních čoček. To je pro praxi mnohem výhodnější než optická mohutnost, neboť vrchol čočky je snadněji dostupný než její obrazový hlavní bod.
Zatímco optická mohutnost je definována jako převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti čočky, vrcholovou lámavost pak definujeme jako převrácenou hodnotu vzdálenosti obrazového ohniska od vrcholu čočky na straně obrazu.
Obsah článku
O Fokometru
Fokometr se skládá ze dvou optických soustav, kolimátoru a pozorovacího dalekohledu. Ve své základní poloze bez měřené čočky je světelná značka umístěna v předmětovém ohnisku kolimátoru. Její obraz vytvořený kolimátorem je v nekonečnu, značka je vidět ostře v dalekohledu. Stupnice v tomto případě ukazuje nulu.
Měřená čočka se do fokometru umisťuje tak, že její vrchol je V1 a splývá s obrazovým ohniskem kolimátoru. K tomu, aby značka byla vidět ostře, je nutné ji posunout do nové polohy zvané Z, a to tak, že její obraz vytvořený kolimátorem splyne s předmětovým ohniskem čočky. Čočka jej pak zobrazí do nekonečna.
Kde s fokometrem setkáte?
Optici s pomocí fokometru změří optickou mohutnost čoček, tedy jejich dioptrickou hodnotu od – 25 dioptrií až po +25 dioptrií. Dokáží změřit čočky jednoohnickové, ale i víceohniskové, tedy sférické, tórické, prizmatické, bifokální, trifokální nebo progresivní. S přístrojem pracují optici při zpracování zakázky spojené s výrobou brýlí. Fokometry jsou klasické, projekční a automatické, čili digitální. Klasické fokometry se v dílnách optik nachází nejčastěji.
Klasický fokometr
Klasický fokometr se skládá ze světelného zdroje, kolimátoru, opěrného kroužku, tedy místo, kam se vkládá měřená čočka, přítlačné kolíky pro fixaci čočky, opěrné lišty pro vertikální pohyb, značkovacího zařízení, objektivu a kuloáru. V obrazovém ohnisku objektivu se pak nachází TABO schéma, jež slouží pro nastavení osy cylindru torických čoček a určení hodnoty a směru orientace báze prizmatických čoček. Pozice optického středu brýlové čočky musí být po zábrusu a vsazení do brýlové obruby před zornicí oka. Okulárem je pak možné zaostřovat a kompenzovat tak vadu oka osoby, která měření provádí. Fokometr je možno zkalibrovat nastavením dioptrické stupnice na hodnotu 0,00D a objímku okuláru pak je nutné vytočit do maximální spojné hodnoty. Potom se otáčí okulárem zpět až vidíme testovanou značku opět zaostřenou. Pak se vloží brýlová čočka a provede se vlastní měření.
Projekční fokometr
Projekční fokometr je novějším typem a princip měření je stejný jako u klasického. Obraz testované značky je tu velký, je zvýšena přesnost celého měření. Není tu zapotřebí provádět adjustaci okuláru.
Automatický fokometr
Dnes patří k standardnímu vybavení každé oční optiky, ale i ambulance oftalmologa nebo optometristy. Vše je automatické a velmi přesné. Hodnoty se objeví na digitálním displeji. Nevýhodou je delší čas potřebný pro změření. Jsou velmi citlivé. Velkou výhodou je velmi velká přesnost.