Domů Nemoci Kůže Folikulitida

Folikulitida

Folikulitida je nepříjemný problém, který bychom nejraději nikdy nepoznali. Nicméně se nejedná o nic vzácného, alespoň jednou za život potká každého.

Co je folikulitida

Folikulitida je zánět vlasového váčku, který se ponejvíce infikuje zlatým stafylokokem, ale problém mohou způsobit i jiné bakterie. Přinést si je můžete z bazénu anebo třeba také od holiče. Zánět vlasového folikulu může vzniknout kdekoliv na těle (genitálie, hýždě, lýtka, ramena, záda i hrudník), kromě plosek nohou, nejvíce však v hlavové části. Závažná infekce se hojí zjizvením kůže anebo také i trvalou ztrátou vlasů a ochlupení v dané oblasti.

Jak se projevuje folikulitida

Folikulitida se nejvíce projevuje poměrně velkou bolestí. Vizuálně se pak projevuje jako jasně červené papulopustuly…čili hlavičky. Bakterie se postupně dostává hlouběji až nakonec dosáhne jádra vlasového folikulu, čímž vznikne rozsáhlý zánět.

Co folikulitidu může způsobit

Příčinou ponejvíce je odření, říznutí, bodnutí od hmyzu anebo třeba škrábnutí. Infekci si můžete přinést z přírody, ale i od holiče. Za jejím vznikem však může stát i nadměrné pocení, zánětlivé kožní onemocnění, a to včetně akné.

Kdo trpí folikulitidou

Folikulitidou nejčastěji trpí kluci v pubertě, ale postihnout může i děvčata, muže a dospělé ženy.

Diagnostika folikulitidy

Problém odhalí dermatolog a stačí mu k tomu pouhopouhý pohled.

Rizikové faktory

Folikulitidou může onemocnět každý, ale přeci jen jsou lidé, kteří mají k tomu větší sklon. Může za to dlouhodobá léčba antibiotiky, lokální léčba kortikosteroidy, chronické onemocnění kůže, rána na kůži i zranění po operaci, onemocnění HIV a AIDS, leukémie, cukrovka anebo stav po transplantaci orgánů. Riziko zvyšuje i pobyt v horké vodě, obezita a dlouhodobé nošení oblečení, které drží teplo, nepouští k pokožce vzduch a přehřívají ji.

Komplikace folikulitidy

Lehčí stavy folikulitidy se obvykle nezkomplikují. K těm nejčastějším komplikacím náleží velké svědivé skvrny na kůži s plaky a recidivující se a šířící se infekce. Těžké případy se změní ve furunkulózu, které se následně hojí jizvami.

Jak léčit folikulitidu

Základem léčby je nutné odhalit, co zánět způsobilo. Mírnou folikulitidu zvládnete i vy sami doma. Postačí k tomu, když si postiženou oblast dezinfikujete a po sprchování budete užívat čistý a vlastní ručník. Postiženou oblast nikterak nedrhněte; nemačkejte, neužívejte agresivní mýdla a peelingy, protože jinak se stav ještě zhorší. Pomoci vám může i nahřívání oblasti teplou vodou a octanem hlinitým, ten zabije bakterie a urychluje hojení. Efektivní je i slaný obklad, který rovněž zmírňuje zánět a podráždění, navíc podpoří odvod tekutin z puchýřů a urychlí jejich hojení. Metodou je nutno provádět ráno i večer.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here