Domů Nemoci Kosti a svaly Forestierova choroba

Forestierova choroba

Forestierova choroba je poměrně vzácné onemocnění postihující pohybový aparát, hlavně kosti. Tato choroba je známá také pod názvem difuzní idiopatická skeletální hyperostóza. Nemoc je spojená s nadměrným zmnožením kostní hmoty v těle. Častěji postihuje muže. 

Příčiny Forestierovy choroby:

Příčina vzniku této nemoci není zcela jasná. Vědci se domnívají, že v ní sehrávají roli určité genové mutace a další nemoci. Častější je tato Forestierova nemoc např. u osob, které trpí cukrovkou II. typu. 

Příznaky:

Nemoc je charakterizována nadměrnou kumulací a ukládáním vápníku v nejen v kostní hmotě, ale také v měkkých tkáních kolem kostí, např. do svalových úponů a vazů. 

To se projeví zprvu nespecifickými bolestmi. Nejčastěji pacienty trápí bolesti v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře. Páteř také tuhne a je omezena její pohyblivost, což je dáno zbytněním obratlů, ale také uložením vápníku v měkkých tkáních okolo páteře. Bolesti se mohou zhoršovat v klidu a zlepšují se po rozcvičení. Nemocní také trpívají bolestí na hrudi.

U některých pacientů se objevuje dysfagie, tj. problémy s polykáním, útlak dolní duté žíly, spánková apnoe, útlaky míchy a míšních nervů… Všechny tyto obtíže pramení z toho, že nadměrné množství kostní tkáně utlačuje okolní struktury. 

Již jsme zmínili, že jsou postiženy také měkké tkáně, a to hlavně šlachy, tj. je přítomná entezopatie, která se projeví ztuhlostí kloubů, hlavně v oblasti kosti patní a lokte.

 V těžkých případech je pacient natolik limitován, že není schopen pohybu, je imobilizován a odkázán na pomoc jiných. Ležící pacienti jsou náchylnější ke vzniku život ohrožujících zápalů plic.

Je nutné zmínit, že u části nemocných zůstává nemoc bezpříznaková a objeví se náhodně při rentgenování z jiného důvodu. 

Diagnostika:

Jelikož nemocní trpí bolestmi pohybového aparátu, dostávají se do ordinací ortopeda a radiologa. Je potřeba provést rentgenové vyšetření, které odhalí nadměrnou tvorbu a ukládání kostní hmoty. Pokud lékař potřebuje znát přesný rozsah nemoci může provést také CT či magnetickou rezonanci. Ale většinou stačí RTG snímky. 

Léčba související s Forestierovou nemocí:

Nemoc není vyléčitelná, nelze odstranit změny skeletu, které jsou již přítomné. Důležitou součástí léčby jsou léky snižující bolesti a rehabilitace, které pomohou udržet pohyblivost nemocného. Je nutné dostat pod kontrolu jiné nemoci, hlavně cukrovku a snížit hmotnost, pokud pacient trpí obezitou a nadváhou. Pokud však dochází k velkým útlaků míšních nervů či se objevují poruchy polykání, je nutné provést chirurgický zákrok, který přebytečnou kostní tkáň odstraní a tím uvolní utlačené tkáně. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here