Domů Nemoci Léky Formano

Formano

Formano je lék dostupný pouze na podkladě předpisu od specialisty, přesněji od plicního lékaře. Jeho účinnou látkou je formoterol. Lék patří do skupiny bronchodilatancií, čili léků, které roztahují průdušky. 

Jak Formano funguje

Formano působí prostřednictvím beta receptorů v buňkách na hladkou svalovinu v průduškách. Tu uvolňuje, čímž se následně rozšíří i průdušky. 

Indikace Formano

Lék je indikován v rámci prevence stažení průdušek, které vznikají po fyzické námaze. Jako symptomatickou léčbu bronchiálního astmatu a jiných chronických obstrukčních plicních nemocí s reverzibilní složkou. Dále se užívá k léčbě astmatu v kombinaci s dlouhodobou protizánětlivou léčbou. Pozor, není možné aby nahradil léčbu kortikosteroidy. 

Kontraindikace 

Lék nesmí užívat ti, co jsou přecitlivělí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. 

Zvláštní upozornění

  • Formoterol není lékem první volby k léčbě astmatu. Sám to nezvládne. 
  • Tam, kde je zapotřebí užívání beta dvě agonistů s dlouhou dobou účinku, musí užívat i účinnou protizánětlivou léčbu, jejichž součástí jsou kortikosteroidy. 
  • Nemocní musí lék užívat i potom, co příznaky nemoci vymizí. Dokonce je nutné je užívat i potom, co příznaky přetrvávají, nebo je nutno zvýšit dávku beta dvě agonisty. 
  • Na pozoru je nutné být v případě tyreotoxikózy, hypertrofickéobstrukčí kardiomyopatie, aortální stenózy, feochromoctomu, těžké hypertenzi, aneurysmatu, srdečních chorob (ischemické choroby srdeční, tachyarytmie nebo těžkého srdečního selhání). 
  • Vzhledem k účinku na hladinu cukru v krvi je zapotřebí obzvláště u cukrovkářů hlídat jeho hladinu. 
  • Lék může způsobit nízkou hladinu draslíku v krvi. Nebezpečné je to především u akutního astmatu, protože tam mohou být účinky ještě posíleny. Hypokalemický účinek může být dále zesílen souběžným užíváním xantinových derivátů, steroidů nebo diuretik. 
  • V případě podávání těhotným a kojícím ženám je lék možné podávat pouze tehdy, když prospěšnost pro matku je větší než riziko pro dítě. 

Lék se nesmí…

Lék se nesmí začít podávat ve chvíli, kdy je astma v akutní exacerbaci nebo v případě významného zhoršení akutního astmatu. 

Vedlejší účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům užívání tohoto léku patří třes a bušení srdce. Obvykle jde o mírné příznaky, které ustupují po několika dnech léčení. Dále se může objevit také bolest hlavy, svalové křeče, myalgie, úzkost, nervozita, nespavost, závratě, neklid, poruchy spánku a závažný bronchospasmus.

Dávkování a způsob užívání

Formano jsou tobolky určené k inhalaci. Lék účinkuje i 12 hodin po inhalaci. Lék je nutné užívat dvakrát denně v rozptylu 12 hodin. Obvykle se užívá jedna tobolka o 12 mikrogramech dvakrát denně, ale v případě, že nedochází ke zlepšení, mohou se přidat další 1-2 tobolky denně. Maximálně je možné během dne užít až 4 tobolky, čili 48 mikrogramů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here