Domů Nemoci Kosti a svaly Fraktura lebky

Fraktura lebky

Lidská lebka je kostěná schránka pro mozek. Skládá se z 22 kostí, které jsou spojené švy do jednoho celku. Samostatná je spodní čelist, která je s lebkou spojená kloubem. 

Fraktury lebky (zlomeniny lebky) jsou stavy, když je vinou zevního násilí (síly, tlaku, úderu) narušena celistvost lebečních kostí. 

Dělení fraktur lebky:

Můžeme je dělit podle několika modalit, např.

  • zda došlo k porušení kůže, tj. uzavřené a otevřené
  • zda došlo k porušení tvrdé pleny, která se nachází pod lebečními kostmi, tj. nepenetrující a penetrující
  • dle charakteru fraktury/lomu, jedná se o fraktury:

1) lineární, kam patří např. fisury, pukliny, nejčastěji vznikají po nárazech hlavy na tvrdý podklad či úderem předmětu.

2) tříštivé, je více lomných linií, vznikají po větším nárazu či stlačení hlavy

3) s posunem úlomku pod úroveň okolní kosti, tj. vpáčené, které jsou nejčastěji způsobené nárazem těžkého předmětu na kost. 

  • dle místa zlomeniny:

Zlomeniny klenby lební:

Většina z nich není tak závažná jako zlomeniny spodiny. Vznikají působením přímé či nepřímé síly. Mohou vznikat např. pádem na hlavu, nárazem předmětu do hlavy atd.

Nejčastěji se jedná o fisury, vážnější jsou pak zlomeniny tříštivé či impresivní. U nich se téměř vždy setkáváme také s poškozením struktur pod lebečními kostmi. 

Zlomeniny spodiny lebeční:

Tento typ zlomenin je závažnější než zlomeniny klenby. Je to dáno i tím, že v oblasti se nachází mnoho cév, hlavové nervy atd.

Zlomeniny vznikají při nárazech,  např. autonehodě. Většinou nejsou izolované, ale v kombinaci se zlomeninou klenby či páteře. 

Zlomeniny baze mohou provázet bolesti hlavy, narušení mozkových obalů a může vytékat mozkomíšní mok, a to z nosu, ucha (rhinorhea, otorea). Z nosu či uší může zranění také krvácet. V případě poškození v oblasti očnice se může objevit modřina kolem očí, dle typického umístění se nazývá brýlový hematom

Příznaky zlomenin lebky:

Může jich být mnoho dle místa a typu zlomeniny, některé jsme zmínili výše. 

Bývá to např. 

  • Bolest hlavy
  • Nevolnosti a zvracení
  • Poruchy rovnováhy, motání hlavy
  • Změny vědomí, obluzení, zmatenost, bezvědomí
  • Krvácení z uší, nosu…
  • Vytékání mozkomíšního moku

Vyšetření zlomenin lebky:

První volbou, která je dostupná téměř v každém větším zdravotnickém zařízení je rentgenový snímek. Pro lepší přehled o velikosti zlomeniny a míře poškození okolních tkání se provádí CT či magnetická rezonance.

Léčba zlomenin lebky:

Léčba se odvíjí od umístění a typu zlomeniny. Většina lineárních zlomenin se řeší pouze krátkou hospitalizací a zajištěním antibiotiky, které slouží jako prevence možné infekce mozkových blan či tkáně. 

Problematické jsou však zlomeniny tříštivé a impresivní, které většinou provází také poranění mozkové tkáně. Tyto zlomeniny se řeší chirurgicky. Je nutné vpáčený úlomek elevovat, popř. úlomky odstranit. Je nutné zkontrolovat mozkové pleny i tkáň

Léčba zlomenin spodiny lební je také chirurgická s nutností podávání antibiotik

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here