Domů Nemoci Nervová soustava Gangliocytom

Gangliocytom

Gangliocytom je vzácné, benigní (nezhoubné) nádorové onemocnění mozku (tvoří cca 0,4 až 1 % nádorů nervové soustavy). Nádor vychází ze zralých gangliových buněk. Jedná se o pomalu rostoucí nádory, které je možné léčit pomocí chirurgického zákroku nebo radiační terapie. 

Lokalizace gangliocytomu:

Gangliocytom je nejčastěji lokalizován v temporálních (spánkových) mozkových lalocích. Ty se nacházejí v oblasti kolem uší. Tato část mozku je zodpovědná také za zpracovávání senzorických vstupů a formování paměti, sluchu a emocí. 

Gangliocytom se někdy objevuje také v mozkovém kmeni, mozečku, spodině třetí mozkové komory, hypofýze nebo míše.  

V případě, že se gangliocytom nachází v mozečku může se jednat o Morbus Lhermitte-Duclos neboli dysplastický gangliocytom mozečku. Toto onemocnění může být součástí geneticky podmíněných nemocí, např.  syndromu Cowdenové

Příznaky gangliocytomu:

Vzhledem k tomu, že gangliocytom se může objevit v různých částech mozku a může mít různou velikost, jsou příznaky značně pestré. Mohou se objevit např.:

  • poruchy citlivosti
  • nekoordinované pohyby
  • potíže s řečí 
  • poruchy zraku a sluchu 
  • záchvaty podobné epilepsii
  • zvýšení nitrolebního tlaku
  • poruchy paměti
  • bolesti hlavy

Diagnostika gangliocytomu:

Gangliocytom je možné diagnostikovat pomocí zobrazovacích vyšetření. 

Jedná se hlavně o magnetickou rezonanci a CT. Tento typ nádorů na snímcích vypadá jako dobře ohraničený útvar, v jehož okolí není výrazný otok. Mohou se objevit kalcifikace, popř. cysty. 

Je také možné provést lumbální punkci, při níž se odebere mozkomíšní mok a zkoumá se, zda v něm nejsou také nádorové buňky.

Někdy se provádí biopsie nádoru, tj. odebere se vzorek z nádoru a zkoumá se pod mikroskopem. Je nezbytné odlišit gangliocytom od gangliomu, což je zhoubné onemocnění. Gangliocytom obsahuje abnormálně velké zralé neurony, nikoli nezralé neoplastické gliové buňky, které jsou přítomny v gangliomu. 

Léčba gangliocytomu:

Gangliocytom se léčí pomocí chirurgického zákroku. Pokud je odstraněna všechna změněná tkáň, dochází k plnému vyhojení. Málokdy dochází k návratu onemocnění. 

V případě, že není možné provést chirurgický zákrok, špatné a rizikové umístění nádoru, volí se radioterapie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here