Domů Nemoci Kůže Gangréna na dolních končetinách

Gangréna na dolních končetinách

Gangréna dolních končetin představuje nebezpečný zdravotní stav, kdy nemocnému jde nejen o část končetiny, ale rovnou o život. Pod cizím názvem gangréna se skrývá poněkud známější české označení zdravotního problému, sněť.

Co je vlastně gangréna?

Gangréna je vlastně druhotně změněná, odumřelá tkáň, způsobená nedostatkem nebo úplným zastavením kyslíku do dané oblasti, kterou postihne i bakteriální infekce, trombóza, úraz anebo je postižena špatnou mikrocirkulací v tkáních. Ve valné většině toto onemocnění postihuje srdci nejvzdálenější tkáně, tedy prsty u nohou a na rukou. Gangréna má však vzestupný charakter, takže v konečném výsledku může ovlivnit celou končetinu nebo dokonce celý organismus. Bohužel, když už se jednou gangréna objeví, není možné ji obnovit. Nemocí jsou více ohroženi lidé ve vyšším věku.

Příčina vzniku

Gangréna dolních končetin vzniká ponejvíce na podkladě dlouhodobé anebo špatně léčené cukrovky, aterosklerózy anebo z důvodu omrzlin. K dalším příčinám vzniku náleží těžké poleptání, popálení, kouření, infekce v otevřené ráně i různá zranění. Podle toho, jak gangréna vypadá, se pak dělí na suchou a mokrou.

Suchá gangréna

Suchá gangréna vzniká na podkladě náhlého ucpání zásobení kyslíkem. V tom případě tkáň začne poměrně rychle vysychat, čímž dochází i k jejímu zmenšení. Tkáň se podobá mumii. Tento proces je spojen nejen s odumřením tkáně, ale také se ztrátou citlivosti a funkce. V daném místě se pak postupem času rozvíjí zánět, který se snaží zbavit mrtvých částí.

Mokrý zánět

Mokrá gangréna je typická svým zčernáním a otokem v místě postižení. Součástí tohoto onemocnění je i silný nepříjemný zápach. Tento stav velmi významně negativně ovlivňuje celkový stav nemocného. Nemocného trápí vysoká teplota a má i jiné příznaky. Mokrá gangréna je velice nebezpečná a může způsobit i otravu krve nebo sepsi celého organismu.

Příznaky gangrény dolních končetin

Gangréna se vyznačuje zcela typickými příznaky, k nimž patří necitlivost, která se postupně rozšiřuje do vyšších oblastí. Tato necitlivost je spojena i se ztrátou ovládání dané oblasti. Postižená oblast se s rozvojem choroby mění. Z počáteční světlé barvy se končetina mění v namodralou, zelenou až nakonec černou. Nemocný si také stěžuje na bolest, křeče a rychlou únavu. Končetiny jsou studené i uprostřed léta. Rány se na nohách hojí velmi pomalu.

Léčba

Když už se gangréna dolních končetin objeví, není žádné cesty zpět. Jediným řešením je snesení postižené části. Jednat se musí přitom rychle, protože nemoc se rychle rozšiřuje a nemocného ohrožuje na životě. Amputace končetiny ve správné výši zastaví onemocnění v jeho dalším pokroku. Součástí léčby je nastolení i správné medikace chronických diagnóz, naordinování analgetik a pečlivá rehabilitace, která má pomoci nemocnému zařadit se do běžného života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here