Domů Nemoci Gynekologie Genitální opar

Genitální opar

Genitální opar, pohlavní nemoc, která je charakteristická svou podobou, není nic příjemného. I za ním, stejně jako u oparů na ústech nebo jinde na těle, stojí herpetické viry. Akorát ten průběh je u genitálního oparu výrazně horší.

Co je genitální opar

Genitální opar představuje velmi nepříjemnou chorobu, která se vyznačuje výsevem puchýřků, které nenajdete pouze zevně, ale i v pochvě. Opar se obvykle hojí do 10 dnů, nicméně to není výhra, protože se po určitém čase objeví opět znova a samy od sebe.

Projevy genitálního oparu

Vedle již výše zmíněných puchýřků se ještě před jejich výsevem objevuje zvýšená citlivost a zarudnutí v postižené oblasti.  Po několika dnech se pak objeví boláky, které se rychle mění v puchýře. Jde o velmi bolestivou záležitost, která vrcholí tím, že popraskají a vyteče z nich krev nebo tekutina. Do 10 dnů začnou vysýchat. Na povrchu vznikne strup a začnou se pozvolna hojit, nakonec po nich zůstane jizvička. Pokud se neléčí, bude se objevovat zas a znova. Nemocný vedle těchto zjevných potíží může stěžovat na malátnost, zvýšenou teplotu, obtíže s močením i potíže s chozením. Lidé s poruchou imunity mohou mít mnohem těžší průběh a problémy u nich mohou přetrvat i týdny.

Co způsobuje genitální opar

Za vznikem tohoto onemocnění je vir známý jako Herpes simplex typu 2 nebo 1. Riziko nákazy je poměrně vysoká. Inkubační doba je cca 4-7 dní po kontaktu. Svízelné u tohoto onemocnění je, že jak se jednou objeví, bude se ráda vracet, jelikož vir skrytě infikuje nervová ganglia v křížové krajině a ty se prostě jednou za čas aktivují a opět infikují kůži.

Diagnostika

Nemoc je stanovena na základě příznaků, kdy ji potvrdit může i kultivace anebo také odběr krve, která prozradí protilátky. Vyšetření by se mělo zopakovat ještě i po 10-14 dnech, kvůli protilátkám.

Léčba

Tak jako u jiných herpetických chorob i zde je velice efektivní acyklovir. Tablety omezují šíření infekce zmírňuje příznaky i bolest a zkracuje průběh onemocnění. Bohužel však ani včasné odhalení a nasazení té správné léčby již nezabrání tomu, aby se tato nepříjemná nemoc nevracela.

Rizikové faktory, které nemoc mohou opět přivolat

  • Podráždění pokožky
  • Ultrafialové záření
  • Nadměrná psychická a fyzická zátěž
  • Menstruační cyklus

Komplikace genitálního oparu

Genitální opar je velmi nepříjemné onemocnění, které mocně znepříjemňuje nemocnému život. Souvisí také s celou řádkou komplikací, které se v jejím průběhu mohou objevit. Jedná se zejména o potíže s močením a vyprazdňováním. Dále pak ohrožuje i novorozené dítě, které se může nakazit a nutno upozornit, že takováto infekce pro něj může být i život ohrožující. Existuje zde i riziko přenosu do oka, zánět mozkových blan a mozku.

Preventivní opatření

Pakliže jste již genitálním oparem onemocněli, snažte se vyvarovat stresu, vypětí, velké fyzické námahy a stravy bohaté na vitamín B. Ze stravy je vhodné vyřadit čokoládu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here