Gerontoxon, čili také arcus senilis, arcus lipoides, arcus cornae, arcus cornealis, arcus adiposus. Ano, to všechno je označení jedné a té samé diagnózy, která je spojena s depozicí fosfolipidů a cholesterolu v periferní rohovce, která tvoří bílý nebo světle šedý, případně ještě lehce namodralý prstenec. Nachází se obvykle na vnějších okrajích rohovky.
Stav se objevuje u starších lidí a jde o benigní jev. Pokud se však objeví u lidí ve věku pod 50 let nejde o arcus senilis, ale juvenilis. V případě kombinace s hyperlipidémií u mladších mužů je vhodné tento znak považovat za varování před zvýšeným rizikem výskytu kardiovaskulárních chorob.
Zpravidla se však objevuje až po šedesátém roce života a je obvykle oboustranný. Tento prstenec nemá žádný vliv na zrakovou ostrost.
Obsah článku
Příčiny a rizikové faktory
Gerontoxon má takřka každý člověk ve věku nad 80 let. 60% lidí jej má již ve věku nad 60 let. Vzniká v důsledku tvorby tukových zásob ve vnější části rohovky. Nemusí to však být nutně spojeno s vysokou hladinou cholesterolu. Cévy v očích se s věkem rozšiřují a jak někdo stárne, umožňují mu více hromadit v oku více cholesterolu a dalších tuků. Pokud se však objeví u lidí pod 50 let, tak to varovný signál rozhodně je.
Co to znamená v těchto případech?
Když tento tukový prstenec v oku máte a ještě vám nebylo ani 50 let, měli byste si zkontrolovat hladiny tuků v krvi. Pakliže máte vysoký cholesterol, může jít o znak nezdravého životního stylu, ale může jít i o genetický problém, kterému se říká Schnyderova centrální krystalická dystrofie. Tento stav je pak způsobený hromaděním krystalů cholesterolu v centrální rohovce spolu s arcus senilis v periferní rohovce.
Kdo ho má
Gerontoxon je běžným stavem, který mají především muži. Velmi vzácně se s ním mohou narodit děti. Pro většinu lidí naštěstí gerontoxon není důvodem k obavám.
Příznaky
Gerontoxon se vyznačuje oním bílým, šedým nebo namodralým kruhem okolo rohovky oka. Prstenec může mít ostré vnější ohraničení, ale rozmazané vnitřní ohraničení. Pokud má někdo oblouk, může mu postupně růst, až se vytvoří celistvý kruh. Obvykle lidé s tímto prstencem nemají žádné jiné příznaky. Na vidění to nemá vliv.
Diagnóza
K diagnóze stačí oční vyšetření, u něhož dojde k důkladnému vyšetření přední části oka a dále po rozkapání pak i cévy v zadní části oka. Lékař kontroluje jejich tloušťku, hledá příznaky aterosklerózy. Provede se krevní odběr na kontrolu hladin cholesterolu v krvi. V případě vysokých hladin cholesterolu je vhodné provést změnu životního režimu, stravování, pohybu a je možné i nasadit různé léky. které by se měli na snaze snížit hladinu cholesterolu podílet. Jde hlavně o statiny, inhibitory absorpce cholesterolu a pryskyřice vázající žlučové kyseliny.