Domů Nemoci Vyšetření, operace Gestageny

Gestageny

Gestageny jsou typem ženských pohlavních hormonů, která mají antiestrogenní a antigonadotropní účinky. Nazývají se také progestiny a jejich nejznámějším zástupcem je progesteron.

Progesteron:

Progesteron je hormon, který se vytváří v corpus luteum, tj. žlutém tělísku, které se nachází ve vaječnících a tvoří se v druhé polovině menstruačního cyklus. Progesteron tvoří také placenta, a to od cca 6‒8 týdne těhotenství. Malé množství tvoří také kůra nadledvin a varlata.

Progesteron se syntetizuje z cholesterolu, tj. je to steroidní hormon, meziproduktem při syntéze je pregnenolon. Progesteron uvolněný do krevního oběhu se váže na bílkoviny, pomocí které je přenášen krví a dostává se k cílovým tkáním, které ovlivňuje. Pokud se dostane do jater, je v nich rychle metabolizován. Naváže se na kyselinu glukuronovou a přemění se na prognandiol, které se vyloučí z těla močí.

Účinky gestagenů, progesteronu/progestinů:

Progestiny ovlivňují velké množství tkání, nejvíce působí na:

  • Prsní tkáň ‒ podporuje rozšíření sekreční tkáně, tj. části, která produkuje mléko, podporuje tedy laktaci
  • Endometrium ‒ sliznice dělohy je pod silným vlivem progestinů. Progestiny podporují sekreční fázi a dochází k výraznému zvětšení sliznice, žlázek atd. Sliznice se připravuje na možné uhnízdění oplozeného vajíčka.
  • Myometrium ‒ snižuje stahy dělohy
  • Vaginální stěna ‒ progestin snižují účinek estrogenů na vaginální stěnu
  • Cévy a krevní oběh ‒ progestiny ovlivňují průtok krve na periferii, čímž se sníží ztráty tepla a může dojít k nárůstu tělesné teploty o cca 0,5 stupňů Celsia.
  • Ovlivnění metabolismu cukrů a tuků ‒ stimuluje sekreci inzulinu, ukládání glykogenu do jater, podporuje ukládání tuků atd.
  • Ovlivnění vodního a minerálového hospodářství ‒ progestiny zvyšují zadržování vody

Použití gestagenů:

Gestageny se používají jako antikoncepční prostředek, ale může se využít také při léčbě endometriózy.

Antikoncepce:

Jako antikoncepční prostředek, tj. k zabránění otěhotnění, se používají různé deriváty progesteronu, tj. látky odvozené od progesteronu. Progestiny je možné využít také jako záchrannou tabletu po nechráněném pohlavním styku.

Tabletové antikoncepce

Antikoncepce má mnohé podoby, asi nejznámější je antikoncepce v tabletách. Progestinová antikoncepce se užívá bez pauzy, bere se stále. Tyto přípravky mají např. lynesterol, noretisteron, levonorgestrel.

Tableta „po“, tj. postoitální kontraceptivum zabrání průniku spermie do vejcovodů a také znemožní zahnízdnění vyvíjejího se zárodku, blastocysty, do děložní sliznice. Využívá se levonorgestrel.

Další metody antikoncepce:

Progestinová antikoncepce může být také depotní, může se podat do svalu 1x za 2‒3 měsíce. Další možností je také hormonální nitroděložní tělísko či podkožní implantáty.

Působení progestinové antikoncepce:

Progestinová antikoncepce ovlivňuje hlen děložního hrdla, který je vazký a brání průchodu spermií do dělohy a výše. Dále zablokuje ovulaci, tj. uvolnění vajíčka.

Vyšetření hladiny gestagenů:

Hodnoty gestagenů se stanovují z žilní krve.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here