Domů Nemoci Vyšetření, operace Gleasonovo skóre

Gleasonovo skóre

Gleasonovo skóre je skórovací systém, který se využívá u diagnostiky rakoviny prostaty. Jedná se o stupeň diferenciace nádoru – histopatologický grading.

Rakovina prostaty:

Rakovina prostaty je jednou z nejčastějších typů rakovin u mužů. Její výskyt se zvyšuje u mužů nad 60 let. Mívá podobné, mnohdy však méně výrazné, příznaky jako nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty), tj. problémy s močením, přerušované močení, nedomočení, bolesti v podbřišku, krev v moči atd. Pacienti podstupují vyšetření, které potvrdí diagnózu. Jedná se o zobrazovací metody a také biopsii. Aby mohla být správně nastavena léčba, je nutné nádory prostaty popsat, nejen určit velikost, ale také diferenciaci.

Diferenciace buněk:

Zdravé tělní buňky jsou plně diferencované, tj. mají svou podobu a svůj přesný úkol, jsou zralé. Nádorové buňky mohou být nezralé, méně diferencované, jsou předstupni zralých buněk, nedozrají. To je však také spojeno s jejich vyšší schopností dělit se, vycestovat a prorůstat do okolí. Nádorové buňky se tedy rychleji množí, invazivně prorůstají do okolních tkání a vytváření metastázy. Čím nižší diferenciace (nezralost) buněk, tím vážnější onemocnění je. Nádor je agresivnější, roste rychleji, hůře se léčí atd.

Gleasonovo skóre:

Při vyšetření prostaty je provedena také biopsie, tj. odebrány vzorky nádorové tkáně pod kontrolou ultrazvuku. Ty jsou poté vyšetřeny histologicky, prohlédne je patolog a hodnotí stupeň diferenciace buněk ve vzorku. Hodnotí se dva vzorky, každý odebrán z jiné části nádoru.

Buňky se dle své zralosti (diferenciace) zařazují do stupňů od 1−5 (1 – nejvíce vyzrálé buňky, 5 – nejméně vyzrálé buňky). Celkové hodnoty Gleasonova skóre tak mohou nabývat od 2−10. Nižší skóre je příznivým faktorem, je známkou dobré prognózy. U vysokého skóre je to přesně naopak.

Pacient tak získá výsledek např. 1+1, 3+2, 5+5

Hodnoty Gleasonova skóre:

  • 2−4 je dobře diferencovaný karcinom
  • 5−6 znamená středně diferencovaný karcinom
  • 7 je hodnota pro středně špatně diferencovaný karcinom
  • 8−10 je hodnota pro špatně diferencovaný karcinom

Terapie:

Pro výběr terapie je Gleasonovo skóre důležitým vodítkem, ale nejen ono. Pro léčbu a prognózu je také nutné znát velikost, umístnění, hodnoty PSA (prostatického specifického antigenu), přítomnost metastáz atd.

Dle toho se lékař rozhoduje, zda bude pacient pouze sledován, operován, léčen ozařováním, hormonální terapií aj.

U hodnot 2−4 je možné volit pozorování, pacient chodí na pravidelné prohlídky, kdy se provede ultrazvuk, CT/magnetická rezonance, hodnoty PSA, opakuje se biopsie. Zhoršení je tak včas zachyceno a může se začít léčit. U vyšších hodnot Gleasonova skóre  se postupuje léčebně. Léčba je vždy volená přesně dle pacienta. Dva pacienti s Gleasonem např. 7 nemusí podstupovat stejnou terapii. Pacienti často podstupují operační odstranění nádoru, hormonální léčbu, radioterapii, protonovou terapii atd.

U pacientů se nejčastěji vyskytuje Gleasonovo skóre 6. První stadia nádoru většinou nečiní pacientům žádné problémy, nejdou tedy k lékaři. Při objevení příznaků je nádor již v pokročilejším stadiu, ale přesto ještě dobře léčitelném. Je však důležité zavčasu vyhledat lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here