Domů Nemoci Léky Glucophage

Glucophage

Glucophage je vlastně Metformin. Jde o lék z jiné farmaceutické firmy se shodnými vlastnostmi a hlavně se stejnou účinnou léčebnou látkou. Tou je právě metformin hydrochlorid.

Indikace

Glucophage je indikován k léčbě diabetu druhého typu u dospělých, pokud ještě není zapotřebí použít inzulín. Indikuje se obzvláště u obézních pacientů s cukrovkou, kde dieta a cvičení nemá takový efekt, jak by bylo zapotřebí.

Dávkování a užívání

Glucophage se užívá sám anebo i s dalšími antidiabetiky. Obvyklé je, že dospělí začnou s jednou tabletkou o 500 mg denně. Dávka by pak měla být po 10-15 dnech užívání upravena podle hladiny glykémie. Užívání by mělo být navyšováno pouze pozvolně, zlepší to lepší toleranci trávícího traktu. Maximální doporučená dávka tohoto léku je 2 gramy denně. Zvyšování by mělo být navyšováno o 500 mg týdně, dokud nedosáhne své maximální dávky 2 gramů. V té době se jí 4x denně. Pokud není cukrovka stále pod kontrolou, jsou převedeni na lék s okamžitým uvolňováním, kde je možno preparát navýšit až na 3000 mg denně.

Kombinace s inzulínem

Pro zlepšení kontroly glykémie je možno Glucophage kombinovat s inzulínem. V tom případě se užívá zpočátku 1 tableta o 500 mg jednou denně, spolu s inzulínem, který je upravován podle hladiny glykémie. U starších pacientů je pak dávkování upraveno podle jejich funkce ledvin. Stav je nutno kontrolovat.

Kontraindikace

Lék není možno užívat, jestliže jste na nějakou látku v preparátu přecitlivělí. Pakliže vás trápí jakýkoli typ akutní metabolické acidózy. Trápí vás závažné renální selhání, jste dehydratován, proděláváte těžkou infekci, šokový stav, diabetické prekoma. Lék není vhodný užívat ani tehdy, když vás trápí nějaké chronické onemocnění spojené s kardiovaskulárním systémem, respiračním selháním, infarktem myokardu. Nesmí se užívat ani při nedostatečnosti jater, otravě alkoholem a při alkoholismu.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším projevům je nevolnost, zvracení, průjem a bolest břicha. To jde potom ruku v ruce se ztrátou chuti k jídlu. Velmi vzácně se objevuje laktátová acidóza a snížení absorpce vitamínu B12. Objevit se mohou poruchy chuti, kopřivka zarudnutí a svědění.

Dejte si pozor na předávkování

Hypoglykémie není obvykle pozorována. Objevit se však může laktátová acidóza a ta pak vyžaduje rychlou lékařskou pomoc a hospitalizaci, kde je nutno provést dialýzu.

Laktátová acidóza

U laktátové acidózy dochází ke změně ve vnitřním prostředí lidského organismu, v němž se hromadí kyselina mléčná anebo se špatně odbourává (z důvodu, septických stavů, chudokrevnosti, šoku, srdečního selhání, ledvinové nedostatečnosti, poruchy funkce jater, infarktu myokardu, těžkých průjmů, těžké fyzické zátěže a vrozených defektů enzymů). Vlivem toho dochází k okyselování organismu, a to zvláště při nedostatku kyslíku v tkáních. Tento stav může způsobit i smrt nemocného. i proto je nutno užívání Glucophage bedlivě hlídat. Laktátová acidóza představuje stav, u něhož dochází k nahromadění laktátu v organismu nad 5 mmol/l. Život ohrožující stav je hladina nad 7 mmol/l.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here