Gnatologie patří pod obor stomatologie, tj. zubní lékařství. Je zaměřený hlavně na čelisti, čelistní klouby a také svaly, které jsou zapojené do žvýkání a v neposlední řadě také na vztah zubů a všeho zmíněného.
Pro tento obor je tedy správná funkce čelistí.
Funkce stomatognátního systému:
Zuby společně s čelistmi mají mnoho funkcí. Patří sem např. žvýkání, což je ukousnutí sousta a jeho následné rozmělnění, které umožní jeho polknutí. Zpracování sousta je závislé hlavně na pohybech dolní čelisti, které jsou ovládány žvýkacími svaly. Roli však hrají i zuby, jejich postavení a uspořádání v čelisti. Další funkcí je mluvení, k němuž je také pohyb čelisti nezbytný.
Pohyby čelisti:
Čelist vykonává mnoho pohybů, jedná se o depresi (abdukci) a elevaci (addukci), jedná se tedy o otevírání a zavírání úst. Dále je to protruzní a retruzní pohyb, při němž je možné čelist vystrčit a zastrčit. Čelistí je možné pohybovat také do stran.
Polohy čelisti:
V gnatologii se popisuje několik poloh čelisti:
- Centrální poloha: dolní čelist je v přesném středu a dochází k ní často při polknutí, kdy se čelisti přiblíží k sobě
- Habituální poloha: jedná se o polohu obvyklou, čelisti nejsou sevřené, ale mírně oddálené
- Klidová poloha: jedná se o pozici, kdy se zuby horní a dolní čelisti nedotýkají
Kdy vyhledat specialistu na gnatologii?
Gnatologie řeší tyto problémy:
- Poruchy čelistního (temporomandibulárního) kloubu, např. neschopnost pořádně otevřít ústa, lupání a praskání v čelistním kloubu při otevírání úst atd.
- Skřípání zubů (bruxismus) se sice může jevit jen jako nepříjemný, ale může ničit také zuby, které jsou nadměrně opotřebovávány.
- Nepravidelný skus je dán nesprávným postavením čelisti a zubů. To má vliv nejen na estetiku, ale také na funkci úst a zubů.
- Bolesti krční páteře a hlavy mohou také souviset s poruchami čelistního kloubu, špatnou funkcí svalů, které se na čelisti upínají.
- Vrozené poruchy vývoje čelistí
Díky správné diagnostice a léčbě v oblasti gnatologie je možné dosáhnout nejen zlepšení funkce čelistí, ale i celkového pohodlí pacienta, což vede ke kvalitnějšímu a bezbolestnému každodennímu životu.
Vyšetření v rámci gnatologie:
Školený stomatolog vyšetří pohledem a pohmatem postavení čelistí a čelistní svaly. Je potřeba také změřit šířku otevření úst, zda není omezené. Lupání v čelistním kloubu se vyšetří pomocí fonendoskopu, který se umístí do oblasti kloubu a pacient je vyzván, aby otevřel a zavřel ústa. Dále se může provádět rentgenové vyšetření či magnetická rezonance.
Léčba v gnatologii:
Léčebné zákroky vždy vedou k tomu, aby se zlepšila funkce čelistí a čelistního kloubu. V případě vrozených vad je např. nutný i chirurgický zákrok. Mnohdy může pomoci úprava postavení chrupu, např. rovnátka, vytržení některých zubů.
Pokud je problém v oblasti čelistního kloubu a čelistních svalů, je vhodné provádět určitá cvičení s čelistí, otevírání atd.
Možností je mnoho podle toho, kde je problém.