Domů Nemoci Léky Godasal

Godasal

Godasal v sobě skrývá kombinaci kyseliny salicylové a glycinu. Jde o lék na předpis, který je znám jako lék, který se užívá k léčbě akutního infarktu myokardu nebo nestabilní anginy pectoris.

Další indikace užívání Godasalu

Dále se Godasal užívá  v rámci prevence u nemocných s manifestním aterosklerotickým onemocněním tepenného řečiště, k nimž patří i angina pectoris, cévní mozková příhoda a TIA. Užívá se rovněž i v rámci dlouhodobé prevence tam, kde doposud ještě nedošlo k manifestnímu aterosklerotickému onemocnění tepenného řečiště, pro ochranu před civilizačními chorobami.

Samostatně, nebo s jinými léky se kombinuje u nemocných po cévních operacích nebo jiných cévních intervencích (bypassy, endarterektomie, shunty apod.). Lék je určen pro dospělé.

Dávky a způsob podávání

U akutního infarktu a nestabilní anginy se užívá 1 tableta 100 mg denně. V rámci dlouhodobé prevence se užívá 1-3 tablety po 100 miligramech denně. V kombinaci se podává v množství 1-3 tablety po 100 miligramech denně.

Tablety užívejte po jídle a dostatečně je zapijte. Můžete je polknout celé, rozkousané nebo je nechte rozpustit v ústech. Není určen k dlouhodobému užívání.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat při přecitlivělosti na jakoukoliv látku v něm obsaženou. Nesmí jej užívat astmatici, ani lidé s akutním vředovým onemocněním trávicího traktu, lidé s vážným selháním jater a ledvin, srdečním selháním. Nesmí se brát ani při hemoragické diastáze, v kombinaci methotrexátem v dávce nad 15 mg týdně a v třetím trimestru.

Zvláštní upozornění

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí pokud jste alergičtí na antirevmatika, analgetika a jiné protizánětlivé látky. Pozor se musíte mít i při současné léčbě antikoagulancii a poruše funkce jater. Lidé se sníženou funkcí ledvin i ti, co trpí nedostatkem glukózy-6-fosfatátdehydrogenázy, nesmí Godasal užívat, protože hrozí poškození ledvin, akutní srdeční selhání, může se objevit horečka i akutní infekce.

Interakce

Kontraindikované interakce

K ní patří Methotrexát v dávce 15 mg týdně a více. Godasal zvyšuje jeho toxicitu.

Kombinace, které vyžadují opatrnost

I když užíváte menší dávky Methotrexátu, je nutné být na pozoru. Pozor si dejte i při užívání Ibuprofenu, antikoagulancií, trombolytik a dalších léků na zastavení krvácení. Užívání protizánětlivých léků. Zvyšuje se tak riziko vzniku vředů a krvácení do travicího traktu. V interakci je i užívání digoxinu, antidiabetika, a to včetně inzulinu. Vysoké dávky ASA zvyšují hypoglykemický efekt. Diueritika v kombinaci s Godasalem zhoršují funkci ledvin.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším příznakům patří poruchy krve a lymfatického systému. Objevit se může krvácení, modřiny, krvácení z nosu, krvácení z dásní. Objevit se může i chudokrevnost z nedostatku železa. K vedlejším příznakům patří i závrať, třes, nevolnost, bolest břicha, pálení žáhy, zhoršená funkce jater a selhání ledvin. K dalším celkovým nežádoucím účinkům patří i otok, kopřivka pruritus, vyrážka a anafylaktický šok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here