Golfová noha, Koňská noha nebo také Pes equinovarus, to všechno je označení pro jednu z nejčastějších vrozených ortopedických vad. S golfovou nohou se narodí každý druhý den jedno dítě. Za rok se jich v Česku narodí více než 100.
Obsah článku
Co je golfová noha?
Koňská noha je starší označení, dnes se jí říká golfová, kvůli podobě zahnutí s golfovou holí. Golfová noha je spojena s vtočením jedné nebo obou končetin. K tomu může být různým způsobem. Noha může být v trvalém postavení na špičku a dítě tak při chůzi nedošlapuje na patu. Střední část chodidla mu zpravidla směřují dovnitř. Dovnitř mu může jít pata. Podélná klenba nohy je zvýšená anebo může mít zkrácenou Achillovu šlachu.
Noha díky této vadě směřuje dolů a je otočená dovnitř. Má špatně vyvinuté kosti, šlachy, svaly i vazy. To vše je navázané i na další části končetiny. Lýtko má proto dítko hubenější.
Postižení se dnes klasifikuje podle míry zakřivení
- 0 je zcela normální
- 0,5 je střední deformita
- 1 je těžká deformita
Lékař si u toho všímá míry zakřivení vnější hrany chodidla, cavu a střední rýhy, nahmatání kotníku, rigidity equinu, nahmatání patní kosti a rýhy za patou.
Příčina vzniku onemocnění
Příčiny vzniku nejsou doposud objasněny. Ví se však, že jde o multifaktorou vadu, která vznikne až díky tomu, že se sejde více faktorů. Vliv na to má ve velké míře i genetika.
Golfová noha se dá léčit a bez následků
Golfová noha se už dnes dá léčit, a to bez následků. Dítě je jinak zdravé a po napravení této vady bude moci žít plnohodnotný život, i když vyléčení není 100%. Vada čase není téměř patrná. Samozřejmě, pakliže by se ta noha neléčila, tak by děti v dospělosti nemohly vůbec chodit. Důležité je proto nic nezanedbat a začít s léčbou včas. Tedy hned po porodu. Čím dříve se totiž léčba zahájí, tím lépe. Úspěšnost léčby je totiž 95%.
Léčba je úspěšná, je to ale běh na dlouhou trať
PES, čili golfová noha se dá dnes již dobře léčit, ale není to zázrak okamžiku, ale běh na dlouhou trať. Léčba je zpravidla zahájena již týden po porodu tím, že dítko dostane svou první sádru. Léčba je tedy konzervativní. A i když se metody mohou lišit, obvykle se dnes používá nejvíce tzv. Ponsetiho metoda, která je spojena s korigováním nožiček speciálními manipulacemi a jakmile dojde k uvolnění, tak pak je nutná stabilizace pomocí sádry. To trvá zhruba 6 týdnů, kdy je dítku každý týden sádra měněna. Po těchto 6 týdnech je zapotřebí provést operaci, jejímž cílem je prodloužit Achillovu šlachu. Po operaci se opět nožky musí na 3 týdny zasádrovat. Po tomto období pak dítě dostane abdukční dlahu, která drží nožičky v reponovaném postavení. Tato dlaha se pak mění podle toho, jak dítě roste. Dítě se bez ní neobejde minimálně do čtyř nebo pěti let. Zpočátku je nosí non stop, později ji má už jen na noc.