Domů Nemoci Vnitřní orgány Gravesova basedowa choroba

Gravesova basedowa choroba

Graves Basedowa choroba je jednou z nemocí, s níž se může potýkat vaše štítná žláza. Jde o toxickou difuzní strumu. Je to autoimunitní onemocnění, které způsobuje hypertyreózu. 

Projevy Graves Basedowovy choroby

Vyznačuje se proto podobnými příznaky hypertyreózy. Tedy podrážděností, svalovou slabostí, problémy se spánkem, rychlým srdečním rytmem, fibrilací síní, špatnou tolerancí tepla, pocením, vypadáváním vlasů, svěděním pokožky, zvýšená chuť vysokým krevním tlakem, úzkostí, neklidem, depresí, mánií, psychózou, k jídlu, průjmem a nedobrovolným hubnutím. K dalším příznakům patří zesílená kůže na holeni, který je znám i jako pretibiální myxedém, dále pak vypouklé oči. Asi 25-80% nemocných trápí oční problémy. Typické pro nemoc je i viditelná struma, pomerančová kůže a úbytek kostní hmoty, 

Příčina vzniku 

Za vznikem nemoci stojí kombinace genetických a enviromentálních faktorů. Riziko stoupá v případě, že nemocí již trpí nějaký člen rodiny. Pokud má dvojče s touto nemocí,je zde 30% pravděpodobnost, že ji bude mít i druhé dvojče. 

Nemoc může vyvolat fyzický nebo emoční stres, infekce neb porod. V případě infekce mohou být spouštěči viry i bakterie. V rámci autoimunitního onemocnění se projevují náhle později po prodělání infekce. Vyvolat to mohou virové i bakteriální infekce, které vyvolají protilátky, které pak zkříženě reagují s lidským TSH receptorem.Velmi často to dělá yersinia enterocolitica, protože má podobnou strukturu jako TSH receptor.Dalším možným spouštěčem je i virus Epstein-Barrové. 

Vznikem nemoci jsou více ohroženi také ti, co již mají nějakou jinou autoimunitní chorobu, a to především cukrovku prvního typu nebo revmatoidní revmatitida. 

Stav i riziko zvyšuje kouření. 

Další informace

Choroba postihuje ve větší míře ženy, a to asi 7,5x více. Nejčastěji se objevuje ve věku 40-60 let, ale objevit se může v jakémkoliv věku. Jde o nejčastější příčinu zvýšené funkce štítné žlázy. Nemoc je pojmenována po Robertu Gravesovi, který ji jako popsal v roce 1835, byť existují i starší popisy této nemoci.

Mechanismus vzniku

Imunoglobuliny stimulující štítnou žlázu rozpoznávají a váží se na TSH receptor, který stimuluje sekreci tyroxinu T4 a trijodtyroninu T3. Receptory tyroxinu v hypofýze jsou aktivovány přebytečným hormonem a potlačují další uvolňování TSH ve smyčce negativní zpětné vazby. Výsledkem potom je vysoká hladina kolujících hormonů štítné žlázy a nízká hladina TSH. 

Diagnostika 

Vedle posouzení stávajících příznaků, stanovením rodinné anamnézy, běžného vyšetření, je vhodné provést odběry krve zaměřené na hladiny hormonů štítné žlázy. Kromě toho je vhodné provést i sono štítné žlázy, oční vyšetření a biopsie štítné žlázy. 

Léčba

Pokud by se nemoc neléčila, mohla by se zvrhnout do závažnějších komplikací. Způsobit mohou i vrozené vady plodu v těhotenství. Hrozí zde vyšší riziko potratu, úbytek kostních minerálů a v extrémních případech zde hrozí i smrt. 

Vzhledem k tomu, že nemoc doprovází zvýšená srdeční frekvence, může to vést i k srdečním komplikacím. Můžete jednou provždy ztratit normální srdeční rytmus, vzniknout může fibrilace síní a ta může vést k mrtvici. Postižení očí pak může vést k oslepnutí. 

Léčba je tedy důležitá a základem je užívání antityroidní léky, které snižují hladinu hormonu. Dále může pomoci radiojod nebo chirurgický zásah, ale ta je poměrně nebezpečná a neobejde se bez důkladné přípravy. Dále se nemocný často neobejde bez beta-blokátorů, které se užívají na tachykardii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here