Domů Nemoci Ortopedie Heberdenovy uzly

Heberdenovy uzly

Heberdenovy uzly jsou patologické „útvary“, které bývají u pacientů s artrózami.

Artrózy jsou degenerativní onemocnění kloubů. Sice bývají častěji u velkých kloubů, kyčlí a kolen, ale postihují také drobné klouby na ruce.

Vlivem nadměrné zátěže, zranění, předchozích zánětů dochází k poškození chrupavky drobných kloubů. Poškození a úbytek chrupavky vede k tomu, že se  zmenšuje kloubní štěrbina a kosti se dotýkají navzájem. To je spojené s bolestí a také poškození okolních měkkých tkání a i vaziva, kloubních pouzder atd.

Klouby ruky:

Ruka je složená s poměrně velkého množství kostí, které jsou drobné, což umožňuje pohyblivost ruky, dlaně a prstů. Ruka nasedá na předloktí, s jeho kostmi jsou spojeny kostmi zápěstními, následují kosti záprstní a články prstů a právě jejich koncové klouby bývají postiženy Heberdenovými uzly.

Heberdenovy uzly:

Jsou tuhé uzlíky v místech artrózou postižených kloubů prstů. Dlouhodobé používání postižených kloubů vede ke změnám, jimiž se tělo „chrání“, reaguje na problémy. Jedná se o tvrdé útvary, které prsty v daném místě ztlušťují a deformují. Prst se tak může vychýlit i z osy.

Příznaky:

  • Deformace prstů vede ke zhoršení jejich používání, tj. nezvládají činnosti, kde je nutná drobná přesná motorika. Prsty ztrácejí svou pohyblivost, pružnost…
  • Může být přítomná bolest, která ale také souvisí s artrózou, která vzniku Heberdenových uzlů předchází
  • Zánět okolo postiženého kloubu, který je spojený se zarudnutím a otokem.
  • Zatuhlost prstů
  • Někdy nemusí být přítomné žádné příznaky krom uzlu, tj. tvrdého zduření.

Rizikové faktory pro vznik Heberdenových uzlů

  • Věk, velká část lidí nad 70 let mívají artritidu a také Heberdenovy uzly
  • Rodinná dispozice
  • Obezita
  • Poranění kloubů často vede k trvalému poškození, které může být drobné, ale to, že dlouhodobě přetrvává, je spojené s postižením kloubu
  • Dna, která poškozuje klouby, v nichž potom snáze dochází k rozvoji artrózy

Vyšetření:

Pacienti mají diagnostikovanou osteoartrózu, takže je vidí praktický lékař, ortoped atd., kteří velmi snadno určí diagnózu.

Léčba Heberdenových uzlů:

Léčba je založená hlavně na řešení vyvolávající příčiny, tj. je nutné řešit osteroartrózu, která však v současnosti není vyléčitelná. Je tedy je možné zmírnit pokračování nemoci, snižovat bolesti. Používají se nesteroidní antiflogistika – snižují zánět a bolest.

Jsou také doporučovány změny životního stylu. Existuje cvičení, natahování svalů prstů, které zvyšují flexibilitu.

Ve výjimečných případech se provádí chirurgický zákrok, to když činí velké problémy. Chirurgickým zákrokem jsou odstraněny a kloub rekonstruován.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here