Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Helicobacter pylori

Helicobacter pylori

V lidském organismu často žijí bakterie, které mohou a nemusí být zdrojem zdravotních obtíží. Jednou z nich je Helicobacter pylori, patogenní bakterie spirálovitého tvaru. Specifikem helicobakteru je mimořádná odolnost, díky níž dokáže přežít i v tak agresivním prostředí, jako je žaludek. Podle odhadů odborníků více než polovina veškeré populace hostí právě tuto bakterii. Jaké nemoci Helicobacter způsobuje? Jak se projevují? A jaká je jejich léčba?

Helicobacter pylori
Helicobacter pylori

Helicobacter a jeho rizika

Jak bylo uvedeno výše, bakterie Helicobacter pylori mohou člověku způsobit nepříjemné zdravotní obtíže, ale stejně tak mohou v jeho organismu přežívat, aniž by se jakkoli projevily. Pokud se projeví, nejčastěji způsobují žaludeční obtíže, neboť jejich působištěm bývají zpravidla povrchové vrstvy žaludeční sliznice. Žaludeční problémy mohou mít různý charakter a různý stupeň závažnosti. Od běžné gastritidy, přes žaludeční vředy, až po rakovinu žaludku. Vzhledem k tomu, že dvě poslední onemocnění jsou velmi závažná, přítomnost helicobacteru je spojována se zvýšeným zdravotním rizikem.

Nakazit se helicobakterem je přitom velmi snadné – infekce se přenáší pouhým kontaktem s infikovanou osobou, použitím předmětů nakažené osoby, stejně jako konzumací kontaminovaných potravin, zejména pak ovoce a zeleniny, za velmi rizikové jsou v tomto ohledu považovány země Třetího světa.

Projevy nákazy

Typickým, a zároveň nejčastějším onemocněním, které Helicobacter pylori způsobuje, je zánět žaludku – gastritida. Toto onemocnění může mít buď akutní, nebo chronickou formu, přičemž chronická je mnohem závažnější, neboť je spojena se závažným poškozením žaludeční sliznice, což může vést ke vzniku žaludečních vředů. Protože chronická forma této nemoci je pacienty velmi často podceňována (domnívají se například, že se jedná o důsledek stresu nebo konzumace těžkého jídla, někteří pacienti jsou přesvědčeni, že mají jen citlivější žaludek nebo žlučník), považujeme za důležité uvést její projevy. Charakteristickými příznaky chronické gastritidy jsou neurčité bolesti břicha, které mají dlouhodobý charakter, časté nevolnosti a pocit plnosti (na rozdíl od akutní formy, která se projevuje akutními bolestmi břicha, zvracením a nevolností). V případě, že je diagnostikována přítomnost Helicobacteru pylori, je pacientovi nasazena antibiotická léčba.

Závažná onemocnění způsobená helicobakterem

Bohužel ne vždy je Helicobacter pylori včas správně diagnostikován. Poté přežívá nadále v organismu pacienta, kde způsobuje postupné ztenčování žaludeční výstelky, což je závažným rizikovým faktorem pro vznik žaludečních vředů, závažných defektů žaludeční sliznice, u kterých v případě prasknutí hrozí riziko sepse. Ještě vyšším rizikem spojeným s dlouhodobou přítomností této záludné bakterie jsou nádorovitá onemocnění – rakovina neboli karcinom žaludku. Léčba pak spadá do oboru onkologie, řešení je buď chirurgické (odstraní se napadená část žaludeční sliznice), v případě metastáze do dalších orgánů se pak využívá kombinace chemoterapie a radioterapie.

Možnosti prevence

Vzhledem ke snadnosti nákazy a k tomu, jak velká část světové populace je Helicobacterem pylori nakažena, neexistuje účinná možnost prevence. Nákaze lze do jisté míry předejít posilováním imunity a důsledným dodržováním hygieny, zvláště důležité je mytí rukou, ale také ovoce a zeleniny v exotických turistických destinacích. Dále je třeba pamatovat na to, že bakteriemi může být kontaminována i voda. V případě příznaků infekce by pak měli pacienti pro jistotu vyhledat lékaře, může se jednat o následky dietní chyby, ale právě také o nákazu helikobakterem.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here