Hematoencefalická bariéra je oblast, v níž dochází k oddělení krevního oběhu a mozku. Jedná se o částečně propustnou vrstvu, která umožňuje průchod látek či buněk z krve k mozkové tkáni. Nikoli tedy všech. Hematoencefalická bariéra má zajistit přestup potřebných látek, živin, a zabránit vniknutí látek či buněk, které by mohly mozek poškodit.
Obsah článku
Stavba hematoencefalické bariéry:
Hematoencefalická bariéra je vlastně neurovaskulární jednotka. Je vytvořena z jedné strany vrstvou endotelu, tj. výstelkou cévních stěn, a bazální membránou mozkových kapilár. Je nutné zmínit, že bariéra z cévní stěny je velmi těsná, s těsnými spoji tight junction. Z mozkové strany je bariéra tvořena pericyty (mikroglie), které dokáží regulovat průtok krve cévami, a výběžky astrocytů (typ buněk tvořících mozkovou tkáň). V oblasti hematoencefalické bariéry se vyskytují také enzymy, enzymatická bariéra, které degradují některé makromolekuly, aby nepronikaly do mozku.
Oblasti s propustnou hematoencefalickou bariérou:
Existují však oblasti mozku, v nichž je hematoencefalická bariéra více propustná, nacházejí se tam fenestrované kapiláry (mají otvory a umožní průnik látek k mozkové tkáni). Mezi oblasti s propustnou bariérou jsou např. hypofýza, epifýza, neboť produkují hormony, které musí projít z mozku do systémového krevního řečiště. Dále jsou to oblasti, které přiléhají k mozkovým komorám (cirkumventrikulární), např. area postrema, která má za úkol detekovat přítomnost škodlivých látek, toxinů a dokáže vyvolat dávivý reflex a zvracení.
Funkce hematoencefalické bariéry:
Hematoencefalická bariéra má ochrannou funkci. Zabraňuje vniknutí škodlivých látek, ale také např. zánětlivých buněk a mikroogranismů do mozku.
Přestup látek přes hematoencefalickou bariéru:
Skrz hematoencefalickou bariéru snadno přestupuje voda a látky, které se dobře rozpouští v tucích. Patří mezi ně např. plyny jako je kyslík, oxid uhličitý, oxid dusnatý, ale také např. etanol či nikotin. Mnohé látky nepřestupují volně, ale potřebují transportní systémy, které je přepraví z krve do mozkové tkáně. Transportovány jsou např. neutrální aminokyseliny a glukóza).
Hematoencefalickou membránu neproniká velká část léků. Na to je nutné myslet při léčba infekcí obalů mozku a mozkové tkáně. Musí se použít lipofilní léky nebo je aplikovat do mozkomíšního moku, intratékální (subarachnoidální oblast, oblast mezi pavučnicí a měkkou plenou mozkovou).
Poškození hematoencefalické bariéry:
Hematoencefalická bariéra, pokud je narušená, např. v přítomnosti zánětu a infekce v organismu nebo v mozku, ale také v případě, že mozku probíhají neurodegenerativní změny nebo dojde k poranění mozku, krvácení do mozku atd., přestává plnit své funkce. Narušená bariéra může propouštět do mozku i látky, které normálně nepropustí a mohou měnit funkce mozku či jej poškodit. Dále umožní pronikání imunitních buněk do mozku, ty pak mohou posílit zánět v mozku, který v případě mozkové infekce je nezbytný pro odstranění patogena, ale může také mozkovou tkáň poškodit, a někdy i nevratně. Narušená bariéra také umožní snadnější průnik patogenů do mozkové tkáně.