Domů Nemoci Vyšetření, operace Hematokrit

Hematokrit

Hematokrit je jednou položkou, která je zobrazena při krevním vyšetření zvaném krevní obraz s diferenciálem. Ve výsledcích ho najdete pod označením HCT, PCV nebo Ht.
Hematokrit je součástí červené části krve. Přesněji, krevní obraz nám prostřednictvím změřeného hematokritu v krvi odhalí, jaký je objem červených krvinek v celém poměru objemu krve. Zdravá hladina hematokritu se pohybuje u mužů mezi 40-55% a u žen mezi 35-50%. Musíme však dodat, že výška hematokritu se liší v závislosti na věku, pohlaví, místě, kde žijete, nadmořské výšce a vliv má dokonce i metoda testování. Hodnoty se mohou mezi sebou liší i v jednotlivých orgánech a tělních oblastech.

Proč se kontroluje hladina hematokritu

Lékař odběr hematokritu  požaduje  při podezření na chudokrevnost nebo nadměrné množství tvorby krvinek, což je způsobeno nejen dehydratací, ale i krvácením a jinými důvody, při nichž dochází ke ztrátám plazmy.

Snížená hladina hematokritu

Pokles hematokritu může být odrazem chudokrevnosti, a to především takové, jež jsou založeny na sníženou hladinu červených krvinek a hemoglobinu. Stav je způsoben deficitem železa, zánětem, střevní malabsorpcí, ztrátou krve. selháním ledvin a perniciózní anémií. Signalizovat může i leukémii, rakovinu tlustého střeva. Způsobena však může být i podvýživou nebo intoxikací vodou. Obdobný stav může být způsoben i zcela fyziologicky, a to v rámci těhotenství. Nemocný je bledý, unavený, nevrlý, má zrychlený tep, má problémy se soustředit, trpí podvýživou, má těžkou menstruaci, léčí se z rakovinového onemocnění, bolí ho hlava, trápí ho potíže s dýcháním anebo bojuje s chronickým onemocněním (jakým j například onemocnění ledvin nebo artritida).

Vysoký krevní hematokrit

Vysoká hladina hematokritu může být způsobena věkem, ale i těhotenstvím, nadmořskou výškou, v níž daný člověk bydlí. Ze zdravotních důvodů může být hematokrit zvýšen z důvodu dehydratace, kouření, vyčerpání horkem přehřátím, fibrózou plic, nedostatkem kyslíku, vrozeným srdečním onemocněním, nadprodukcí krvinek v kostní dřeni, polycystémie vera, plicní embolie, spánková apnoe, cor pulmonale a chronická obstrukční choroba.

Dá se vůbec ta snížená nebo zvýšená hladina hematokritu léčit?

To, jestli je to možné, závisí na tom, co výkyv hladiny způsobuje. Ve většině případů to však možné skutečně je. U nízkých hladin může pomoci léčba železem, B vitamínem, transfuzemi anebo léky na stimulaci produkce červených krvinek. U opačného problému je někdy zapotřebí krev naředit anebo ji rovnou odpustit.

Jak se provádí test?

Test se provádí odběrem nesrážlivé žilní krve, ideálně nalačno. Odběr se provádí ideálně z loketní jamky ráno, ale pokud jde o statimový (čili odběr s rychlým výsledkem), tak odkudkoliv a kdykoliv.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here