Domů Nemoci Oční vady Hemianopsie

Hemianopsie

Pod poněkud krkolomným názvem hemianopsie se skrývá označení pro typ slepoty, která vzniká na základě snížení vidění v jedné polovině zorného pole. Toto omezení může být pouze jednostranné, ale ponejvíce se jedná o oboustranné poškození.

Typů hemianopsií je hned několik

Ztráta zorného pole může být homonymní. U této hemianopsie dochází ke ztrátě zorného pole na levé straně. Dalším druhem hemianopsie je heteronymní bitemporální, což představuje označení pro ztrátu vidění na zevních zorných polích. Posledním označením pro ztrátu zorného pole je heteronymní binasální. U této hemianopsie dochází ke ztrátě vidění vnitřního zorného pole.

O hemianopsii

Pro diagnostiku je důležité rozlišit, zda se jedná o absolutní ztrátu vidění na jedné straně anebo je vidění pouze o nějaký stupeň sníženo. Taková hemianopsie bývá označena za relativní a může se lišit v tom, že nemocný vidí ještě světlo, pohyb anebo je snížení pouze jemné a jde jen o zhoršené zaostření zorného pole.

Příčiny vzniku hemianopsie

Mezi nejčastější příčiny vzniku patří mrtvice, mozkový nádor a traumata. Pro mozkovou mrtvici je zcela typická vada zvaná homonymní hemianopsie, která se týká ztráty zorného pole na jedné straně, na obou očích anebo pouze na té straně, kde došlo k poškození v rámci mozkové příhody.

Léčba hemianopsie

Léčba onemocnění je různá, odvíjí se od toho, co ji způsobuje, o jaký typ hemianopsie se jedná, kolik let je pacientovi a jak dlouho po jeho vzniku se lékařům podařilo odhalit příčinu jejího původu. Základem léčby hemianopsie je audiovizuální stimulační trénink, explorativní saccade trénink, učení s optickými Visual Span expandéry a Visual Restoration therapy. Všechny tyto metody napomáhají nemocnému s životem s touto chorobou, úpravou stavu, zlepšení vnímání prostředí s touto nemocí a zlepšení kvality života. Ani jedna z metod však bohužel nemoc neřeší a nevyléčí ji. O co tedy těmto metodám jde?

Audiovizuální stimulační trénink

Tato metoda velmi pomáhá lidem s homonymní hemianpsií, kdy využívá multi-smyslovou stimulaci, která se snaží zlepšit vidění. Stačí jen intenzivní čtyřhodinová každodenní terapie po dobu dvou týdnů a zlepšení je znát. V rámci tohoto tréninku stimulace zvuku a světla.

Explorativní saccade trénink

Tuto metodu provádí ergoterapeuti, kteří terapii sestavují individuálně. Nemocný se s pomocí této techniky učí sžít se svým problémem, vede si deník a učí se chodit, užívat tužku, hrají hry, učí se pracovat s počítačem, pracují s mozkem apod. Jde o to, abyste se co nejrychleji dokázali zapojit do zcela běžného života.

Optický vizuální Span Expanders

Tento typ léčby spočívá v nošení speciálních brýlí, které zvyšují zorné pole. Nemocný musí kombinovat obraz hranolu s obrazem, který je tak dodáván do zbytku zorného pole.

Terapie vizuální obnovy

Terapie se provádí na domácím počítači nemocného. Kurz trvá cca půl hodiny a doba kurzu probíhá 2x denně po dobu 2 měsíců. Za úkol má stimulovat vidění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here