Hemikranie je typ bolesti hlavy (cefaley), která postihuje polovinu hlavy, tj. levou nebo pravou část. Můžeme se s ní setkat například u migrény.
Rozeznáváme několik typů hemikranie podle charakteru a doby trvání. Nebudeme popisovat hemikranii u migrény, neboť na ni máme samostatný článek.
Obsah článku
Hemicrania continua/dlouhotrvající hemikranie
Jedná se o dlouhotrvající bolesti poloviny hlavy, minimálně 3 měsíce, kdy nedochází k úlevě. Bolesti bývají středně těžké a až těžké. Tento typ se vyskytuje častěji u žen.
Krom bolesti hlavy pacienty trápí také nevolnosti až zvracení, bolesti očí a citlivost na světlo a zvuky. Aby byla určena diagnóza hemicrania continua, musí být přítomen krom bolesti hlavy alespoň jeden z dalších příznaků:
- zarudnutí nebo/a zvýšené prokrvení spojivek a výtok z oka
- plný nos nebo/a výtok z nosu, tj. rýma
- pokles víčka nebo/a zúžení zornic
Tento stav se řeší indometacinem, což je lék snižující zánět a bolesti. Léčba může být i doživotní. Jiné léky snižující bolesti fungovat nemusí. Postupně je možné dávky snížit oproti prvotní nasazené dávce.
U pacientů se provádí vyšetření mozku, kdy se často na snímcích z pozitronové emisní topografie objevují změny ve středním mozku.
Paroxysmální hemikranie:
Paroxysmální hemikranie je na rozdíl od kontinuální přechodná, náhle vzniklá bolest poloviny hlavy, která se však opakuje. K bolestivé stavy se mohou opakovat i více než 5x denně a trvají 5 až 30 minut. I v tomto případě pacientům pomáhá indometacin
Paroxysmální hemikranii můžeme dělit na epizodickou a chronickou.
- Epizodická forma se objevuje několikrát do roka. Záchvaty bolestí hlavy trvají sedm dní a klidně i několik měsíců či rok a pak se objevuje i bez léčby perioda delší než jeden měsíc, kdy nedochází k opakovaným bolestem hlavy.
- Chronická forma je charakterizována jako častější ataky bolestí hlavy, mezi nimiž není rozmezí delší než jeden měsíc.
Příčiny hemikranií:
V případě kontinuální ani paroxysmální formy hemikranií nejsou příčiny známé. Jelikož je provází také oční příznaky, které svědčí pro narušení autonomního nervového systému (ptóza a mióza), je možné usuzovat, že existuje dysfunkce sympatického nervového systému.
Pacienti s hemikranií mívají častěji než běžná populace také aneurysmata v oblasti mozkových cév, mozkové infarkty, malformace spojů mozkových tepen a žil, adenomy hypofýzy, zhoubné nádory čelní oblasti mozku atd.
Diferenciální diagnostika:
Hemikranie mohou být při stanovení diagnózy zaměněny za migrénu nebo tzv. clusterové bolesti hlavy.
Léčba hemikranií:
Již jsme výše zmínili, že velmi účinní je indometacin. Někdy je nutné jej užívat celoživotně v dávkách 25 až 150 miligramů denně. Indometacin má však také nežádoucí účinky, a to hlavně v oblasti trávicího traktu. Pokud pacient indometacin netoleruje, zkouší se jiné léky, např. antiepileptikum lamotrigin či topiramát, který se využívá i k léčbě migrény.