Domů Nemoci Nervová soustava Hemiplegie

Hemiplegie

Hemiplegie je odborně nazvané úplné zrušení hybnosti těla na jedné její půlce. K této paralýze může přitom dojít rovnoměrně po celé délce, tedy horní i dolní končetiny, nebo postihne pouze některé části (a pak se hovoří o tzv. proporcionální hemiplegii). Hemiplegie je velmi vážný zdravotní stav, který významně zasáhne do života nemocného a je mnohdy projevem života ohrožujících stavů (mozková mrtvice).

Příčiny Hemiplegie

Hemiplegie vzniká vždy po nějakém zásahu do centrálního nervového systému a vždy ovlivňuje část mozku a páteře. Může k tomu dojít z důvodu poranění mozku, cévní mozkové příhody, krvácením do mozku, kómatu nebo dokonce nádoru mozku. Jako následek hemiplegie často vzniká i po zápalu mozkových blan, abscesu na mozku a jiných infekcích v oblasti mozku (tento stav je možno i změnit léčbou). Některé hemiplegie mohou být dokonce i vrozené.

Projevy a příznaky hemiplegie

V závislosti na původní příčině, která ji vyvolala se objevují různé příznaky. K těm nejvíc viditelným patří paralýza končetin na jedné straně těla. Poškozen je však i mozek. Lidé takto ochromení nejsou schopni mluvit, mají i ochablou stejnou polovinu obličeje. Obsluhovat se a jíst jednou rukou je pro ně nemožné, funguje jim pouze jedna ruka. Problém je i s držením těla, držením stolice a moči.

Jak se diagnostikuje hemiplegie

S diagnostikou pomůže Magnetická rezonance a CT mozku. Jsou to základní kameny této diagnostiky.

Léčba hemiplegie

Léčba se odvíjí od příčiny. Bohužel valná většina hemiplegií je trvalých. Jde o vrozené vady, vážné poškození mozku i vážné mozkové mrtvice. V případě hemiplegické migrény jde však o dočasný stav, stejně jako u slabé mrtvice tzv. TIA anebo u některých infekčních onemocnění otoků mozku a podobně. Důležitou součástí této léčby však rozhodně je ergoterapie, arteterapie, rehabilitace a logopedie.

Velmi zajímavou a nevšední hemiplegií je např. Hemiplagická migréna.

Hemiplagická migréna

Jde o jednu z možných příčin vzniku hemiplegie. Tento typ migrény doprovází paralýza jedné poloviny těla. Osoba tak trpí nejenže ukrutnou bolestí hlavy, ale migréna jej doslova ochromuje. Nemocný cítí mravenčení půlky obličeje, ochabnutí, má problém mluvit, vše vypadá, jako kdyby právě prodělal mozkovou příhodu. Tento stav je pro nemocného děsivý, traumatizující a matoucí. Tento stav naštěstí po nějaké době ustává a nemocný se vzpamatovává cca po 1 hodině až 24 hodinách. K takové urputné migréně dochází jako špatná reakce na elektrické a chemické vzruchy, které probíhají v mozku. Člověk s migrénou trpí dysfunkcí kanálu, a proto bojuje s neurotransmitery i serotoninem až se vše sepne úplně špatně, vzniká hemiplegická migréna. Pozor tato migréna může být i rodinným prokletím, trpět jí mohou členové celé rodiny. Občasné ataky se mohou objevit občas i u jiných lidí bez souvislosti na genetický podklad. Jak se tato hemiplegická migréna léčí? Pod přísným dohledem lékařů s podáváním flunarizinu anebo topiramátu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here