Hemofil v krku je spojený s bakterií haemophilus influenzae. Existuje jich asi 6 typů, které jsou označeny písmeny a až f. Nad některými lékař mávne rukou a u některých zpozorní. Pojďme si přiblížit, co se skrývá za riziko s hemofilem v krku.
Obsah článku
Co je Haemophilus influenzae
Hemofil se celkem běžně vyskytuje v krku nebo všeobecně v dýchacích cestách a nedělá žádné problémy. Dobře se mu žije hlavně na sliznicích v nose a v krku. Někdy však ty problémy mohou vzniknout. Děje se tomu tehdy, když se přestěhují jinam do těla anebo, když jde o určitý typ hemofilu. K těm nejvíce nebezpečným hemofilům patří typ b. Hemofil nejčastěji způsobuje ušní, oční, nosní infekce, včetně zánětu vedlejších nosních dutin. Mimo to však mohou způsobit i epiglotitidu, zápal mozkových blan nebo také zápal plic.
Kdo hemofilus odhalil
Hemofilus odhalil v roce 1890 Richard Pfeiffer během chřipkové epidemie. Dříve se vědci domnívali, že je příčinou chřipky, i proto má ve svém jméně influenzae. Později se však zjistilo, že nejde o virus, ale o baktérii. Jméno mu však zůstalo.
Pro koho je hemofil nebezpečný?
Hemofil je nejnebezpečnější pro děti do věku zhruba pěti let a pak pro osoby starších 65 let. Pro tyto děti může hemofilus představovat až život ohrožující zánět hrtanové příklopky nebo zánět mozku. Nicméně, díky plošnému očkování v posledních letech je takové onemocnění již poměrně vzácné.
Přesto WHO odhaduje, že každý rok na celém světě touto infekcí onemocní až 3 miliony osob a až ve 400 000 případech může dojít k úmrtí. Dochází k tomu tam, kde se děti neočkují proti nákaze hemofilem.
Nákaza
Hemofil se šíří kapénkami, slinami a zůstává i na površích, kterých se dotkla infikovaná osoba. Existují i bacilonosiči. Do organismu se tak dostanou nosohltanem. V krku a nose pak žijí a rozmnožují se. Je tedy celkem obvyklé, že je tam při výtěru laboratoře najdou. Mnohdy totiž člověku život nekomplikují. Pokud se však odtud přestěhují do jiných částí těla, způsobí infekci. Také se může začít chovat jako virus a tělo na něj může reagovat.
Projevy nakažení
Projevy jsou různorodé. Někdy jde o malou nevýznamnou infekci, která zmizí sama a jindy může spáchat mnoho škody a může způsobit závažné a těžké infekce. Vliv na projev má i to, která část organismu je jím napadena. K hlavním příznakům ale patří horečka, zimnice, kašel, dušnost, dýchací potíže, pocení, bolest na hrudi, bolest hlavy, bolest svalů a nadměrná únava. Objevit se může i otrava krve. U zánětu mozkových blan se objevuje horečka, nechutenství, zvracení, silná ospalost, silná bolest hlavy, citlivost na jasné světlo, ztuhlost krku. U zánětu hrtanové příklopky se objevuje horečka, obtížné dýchání, obtížné polykání a zvýšená tvorba slin. Dítě může sedět v mírném předklonu s nataženým krkem a vyplazeným jazykem.
Jak se hemofil dostane z krku do těla
Ve chvílích, kdy má oslabenou imunitu nebo je jeho imunita oslabována nesprávným nasazováním antibiotik, ve chvílích nedokončené rekonvalescence, stresu, při přílišné únavě. Pak snadno projde do těla, kde se pohybuje a žije v krvi, skrývá se a hledá příhodný okamžik pro to, aby mohl udeřit.
Jak se ho zbavíte?
Popravdě řečeno, mnohdy těžko. Protože se velmi rychle stává odolnou. Veskrze pokud se objeví příznaky, měl by se řešit příhodně nastavenými antibiotiky. Ale kolikrát se na ni přijde náhodou, protože nezpůsobuje žádné problémy a někdy hemofil i sám zahyne. Všeobecně se však také ví, že i živý organismus se dokáže přizpůsobí a zvykne si na přítomnost hemofila.Bezpříznakoví lidé jsou bacilonosiči.
Prevence
Před nákazou hemofilem je možné své děti chránit očkováním. Vakcína je dostupná i pro dospělé s narušeným imunitním systémem.