Hemolýza stav, při kterém dochází k poškození a rozpadu červených krvinek – erytrocytů. Z nich se poté uvolňují do krve hemoglobin. Normální délka života erytrocytů je přibližně 120 dní, poté ”umírají” a jsou odstraněny z cirkulace ve slezině. Existují však stavy, kdy dochází k zániku erytrocytů předčasně a masivně. To může vést až do situace, kdy je snížená koncentrace kyslíku v krvi, tj. do stavu, který se nazývá hemolytická anémie. Nedostatek erytrocytů způsobený hemolýzou.
Obsah článku
Příčiny hemolýzy
Nyní se blíže podíváme na stavy, u nichž se může objevit hemolýzy:
- Náhrada srdeční chlopně, mnohé umělé chlopně mohou doslova “rozbíjet” erytrocyty, když krev proudí skrz srdce.
- Autoimunitní hemolytická anémie je stav, při němž se imunitní systém vytváří protilátky proti bílkovinám erytrocytů. Ty jsou protilátkou označeny a odsouzeny ke zničení a odstranění imunitními buňkami ve slezině.
- Bakteriální a jiné infekce, některé bakterie produkují látky hemolysiny, které narušují membránu erytrocytů, což vede k jejich zániku. Samostatnou kapitolou pak je infekce plasmodii, tj. malárie. Parazité se množí v erytrocytech, a když je opouští erytrocyty “roztrhají”.
- Hemodialýza, při procesu nahrazujícím funkci ledvin může dojít také k poškození erytrocytů
- Srpkovitá anémie, jedná se o dědičné onemocnění, při němž je změněn tvar erytrocytů a ty jsou také náchylnější k zničení
- Jedy a toxiny, např. hadí jedy, olovo poškozují erytrocyty
- Léky, některé léky mohou vyvolat rozpad erytrocytů. Patří sem např. chlorpromazin, rifampicin
- Reakce po krevní transfuzi, v současné době je výskyt minimální. K vážné hemolytické anémii dochází v případě, že pacient dostane krev nekompatibilní krevní skupiny.
- Rakoviny krve, tj. leukémie
- Zvětšená slezina, hypersplenismus. Zvětšení sleziny může vést k vyšší destrukci erytrocytů.
Pokud nedojde k větší ztrátě erytrocytů, nemusí mít člověk žádné problémy. Obtíže se projeví v případě, že výrazně poklesne počet erytrocytů a objeví se příznaky hemolytické anémie.
Hemolytická anémie
Příznaky hemolytické anémie:
Příznaky hemolytické anémie se neliší od jiných typů anémií. Dominuje bledost, únava, dušnost, bolesti hlavy, slabost, zrychlená srdeční akce může však objevit také teplota, zmatenost atd. Velmi záleží na příčině.
Na rozdíl od anémií z poruch tvorby erytrocytů mívají pacienti tmavou moč, zažloutlou pokožku, bělmo a sliznice. To je dáno hlavně zvýšenou koncentrací z erytrocytů uvolněného hemoglobinu v krvi, který je degradován na bilirubin, tj. žluté barvivo. Dále bývá přítomné zvětšení sleziny a jater.
Diagnostika hemolytické anémie:
Aby se dala odlišit anémie z poruchy tvorby erytrocytů a ze zvýšeného zániku je možné vyhodnotit určité parametry.
- hodnoty erytrocytů – odhalí pokles počtu buněk, který je však u všech typů anémií
- bilirubin – u anémie z nedostatku tvorby erytrocytů nedochází k jeho zvýšení, v případě hemolýzy ano
- hemoglobin – stejně jako u bilirubinu je zvýšená hodnota hemoglobinu volně v krvi u hemolytické formy anémií
Léčba hemolytické anémie:
Léčba hemolýzy, pokud je nutná, se odvíjí hlavně od příčiny. Pokud je způsobená infekcí, léky atd. je nutné odstranit tuto příčinu, tj. podat antibiotika, vysadit léky… U autoimunitních a zánětlivých stavů je možné podat nitrožilně imunoglobuliny, tj. léčba IVIG, nebo imunosupresivní léky. V případě zvětšené sleziny je nutné ji odstranit.
Při akutním stavu je nezbytné podat krevní transfuzi a doplnit tak erytrocyty.