Domů Nemoci Hematologie Hemostáza

Hemostáza

Pod pojmem hemostáza se skrývá fyziologický proces, který zajišťuje zastavení krvácení, čímž chrání organismus. Proces hemostázy má několik kroků, které hlouběji probereme v dalších odstavcích.

Ke krvácení dochází, když je poškozená céva a krev, která v ní proudí uniká mimo. První odpovědí cévy na poranění, které narušuje její integritu, je vazokonstrikce. Jedná se o stažení cévy tak, aby se omezil proud krve. 

Následuje proces, který končí vytvořením krevní zátky, tj. trombu. Tím dojde k uzavření otvoru, čímž se zajistí, že krev nebude z cévy unikat. Uzavření cévy a následné rozpuštění trombu dává prostor pro další hojení i obnovení cévy. 

Hemostáza se tedy skládá z
  • vazokonstrikce
  • reakce krevních destiček
  • koagulace / srážení krve
  • fibrinolýzy / odstranění trombu

Kroky hemostázy

Reakce cév

Céva reaguje na poškození reflexně. Důležité je zahájení produkce tromboxanu A2, který je odpovědný za vazokonstrikci, stažení cévy, a to v souhře se serotoninem, adrenalinem a dalšími působky. 

Reakce krevních destiček / trombocytů

Trombocyty se váží do místa poškození cévy, kde je odhalen kolagen a uvolňován von Willebrandův faktor, tj. dochází k adhezi trombocytů. Poté trombocyty změní tvar a díky stimulaci trombinem se začnou shlukovat, agregovat a nakonec je vznikající trombus stabilizovaný fibrinem

Koagulace 

Nyní se podíváme podrobněji na proces koagulace. Ta je zahájena poté, co je narušena výstelka cévy, tj. endotel, a odhalí se bílkovina tkáňový faktor. Na tu se naváže jeden z koagulačních faktorů (faktor VIIa) a ten aktivuje celou kaskádu, aktivují se další koagulační faktory (V, VIII, IX, X). Na konci této kaskády je je protrombin přeměněn na trombin, jehož hlavním úkolem je štěpit fibrinogen na nerozpustný fibrin, který vytváří nerozpustná vlákna. Ta stabilizují zátku vytvořenou trombocyty.

Fibrinolýza

Přítomnost trombu v cévě není žádoucí. Limituje průtok krve, a proto musí být poté, co splní svou funkci odstraněn. To se děje díky aktivaci plazminogenu na plazmin pomocí tkáňového aktivátoru plazminogenu. Ten rozpouští fibrinová vlákna i další faktory, které jsou na trombus navázány. 

Poruchy hemostázy

Snížená hemostáza

V populaci se vyskytují různé typu poruch hemostázy. V každém jejím kroku se může objevit porucha. Např. poškozené, aterosklerotické cévy nereagují na poškození vazokonstrikcí. Mohou chybět/být sníženy či být omezeně funkční trombocyty, nevytvoří se tedy základ krevní zátky. Mohou chybět či být snížené hodnoty jednotlivých koagulačních faktorů, a to vrozeně, např. u hemofilie, či získaně, např. u podvýživy, ztráty krve.

Zvýšená hemostáza

Mimo sníženého srážení může dojít také k opaku, kdy dochází ke krevnímu srážení nadbytečně a může to ohrozit život. Objevují se vrozené mutace v genech pro srážecí faktory. Nebo naopak chybí faktory, které srážení krve přirozeně tlumí, např. protein C a S, antitrombin III, heparin. 

Vyšetření hemostázy

Hemostáza se vyšetřuje z krevního vzorku, kdy se hodnotí rychlost srážení, množství koagulačních faktorů, počty trombocytů. Může se také hodnotit rychlost zástavy krvácení po vpichu do ušního lalůčku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here