Domů Nemoci Infekce Hepatitida, žloutenka typu C

Hepatitida, žloutenka typu C

Hepatitida neboli žloutenka je velmi závažné onemocnění jater. Hepatitida typu C (způsobená virem HCV) je typ žloutenky, který se přenáší především krví, například při transfúzi nebo používáním nesterilních jehel u narkomanů. Chronickou formou této nemoci v současné době trpí více než 3% světové populace. Jaký je průběh nemoci? Jak probíhá léčba a jak lze nákaze předejít?

žloutenka typu C
žloutenka typu C

Příznaky a projevy

Průběh nemoci může být latentní, u celé řady pacientů lze pozorovat jen velmi neurčité příznaky, jako je nevolnost, ztráta chuti k jídlu nebo zvýšená únava. Mezi obecné příznaky žloutenky pak patří změna barvy kůže (může být i nemusí), svědění kůže, bolesti hlavy, problémy se spánkem a zažívací obtíže, po nejčastěji bolest v břicha v oblasti pravého podžebří a průjem.

Nemoc je diagnostikována na základě nálezu viru HCV v krvi pacienta. Nejvíce rizikovou skupinou jsou narkomani a lidé, kteří často střídají sexuální partnery. Další rizikovou skupinu tvoří příjemci krevních transfúzí. Inkubační doba infekční žloutenky typu C se pohybuje kolem dvou měsíců.

Jak probíhá léčba

Léčba hepatitidy typu C závisí na tom, zda se jedná o akutní nebo chronickou formu. V případě akutní formy je nutná hospitalizace pacienta na infekčním oddělení, aby se snížilo riziko nákazy okolní populace a ostatních pacientů. Léčba chronické formy žloutenky pak ve většině případů probíhá ambulantně (pacient je v domácím ošetření a dochází k lékaři na pravidelné kontroly).

Samotná léčba je založena na několika principech. Základním cílem je ochrana jater před závažným poškozením a podpora jejich regenerace. Nakaženým se za tímto účelem podávají léky – hepatoprotektika. Dále se pacientům podávají vitamínové infúze. Pokud žloutenka typu C přejde do své chronické formy, mezi podávané léky patří Interferen a Ribavirin, velkou nevýhodou těchto medikamentů je však celá řada nepříznivých vedlejších účinků, které mohou někdy vést i k přerušení léčby.

Důležitou součástí léčby je pochopitelně klidový režim a dieta. Jaterní dieta je založena na vynechání tuků ve stravě a ve zvýšeném příjmu bílkovin a cukrů. Dietní režim pacienta je třeba dodržovat ještě dlouho po propuštění pacienta z nemocnice, obvyklá délka diety se činí 6 měsíců. Během léčby je samozřejmě zakázána konzumace alkoholických nápojů. Dále je důležité dbát i na posilování imunity, tj. zejména konzumovat dostatek vitamínů a minerálních látek, nejen ve formě ovoce a zeleniny, ale také doplňků stravy. O jejich volbě by se měl pacient poradit se svým lékařem. Stejně jako dieta by měl ještě několik měsíců trvat klidový režim, pacient by se měl vyvarovat zvýšené fyzické námahy.

Léčba a její úspěšnost

Pacient je považován za vyléčeného, jakmile kontrolní jaterní testy prokážou, že v krvi pacienta již není přítomen virus HCV. Úspěšnost léčby je v případě dodržení pokynů lékařů velmi vysoká. U narkomanů však často bývá problematická právě tato spolupráce. Kromě spolupráce pacienta s lékařem ovlivňuje úspěšnost léčby také genotyp viru, který onemocnění způsobil. Zatímco úspěšnost léčby v případě genotypů 2, 3 a jedna bývá poměrně vysoká, jinak je tomu v případě genotypů 4 až 6.

Možnosti prevence

Proti žloutence typu C na rozdíl od žloutenky typu A a žloutenky typu B bohužel nelze pacienty očkovat. Nákaze se dá do velké míry předejít zodpovědným způsobem života, důležité je zejména vyvarování se tetování, piercingu, střídání sexuálních partnerů a používání nesterilních jehel.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here