Herxheimerova reakce je častěji označována jako Jarischova-Herxheimerova reakce. Jedná se o reakci imunitního systému na přítomnost endotoxinu (látky) uvolněné z rozpadlých patogenů, např. spirochet Treponema pallidum či borelií.
Treponema pallidum je původce závažného onemocnění syfilis, které bez léčby přechází do chronického stavu s poškozením nervového systému. Syfilis se léčí antibiotiky. Borelióza může bez léčby také přejít do chronického stadia s poškozením nervového systému, a také se léčí antibiotiky.
Při zahájení a během antibiotické léčby dochází zániku a rozpadu patogenů, který vyvolávají nemoc. To vede k uvolnění částí patogena do prostoru. Tyto části (antigeny), např. složky buněčné membrány, DNA, enzymy atd. rozeznává imunitní systém a vyhodnocuje je jako nebezpečí a reaguje na ně zánětlivou reakcí.
Projevy Jarischovy-Herxheimerovy reakce:
Zvýšená aktivita imunitního systému se projeví jako:
- zvýšená teplota až horečka
- bolesti hlavy
- bolesti svalů
- bolesti kloubů
- únava
Jarischovu-Herxheimerovu může v těžších případech provázet také:
- pokles krevního tlaku
- poruchy srdečního rytmu
- zrychlení dechové frekvence
- vznik kožních lézí
- poruchy vědomí až kóma
což může být, v případě, že je pacient ve vážnějším stavu, život ohrožující.
U pacientů, kteří trpí sepsí (komplikace bakteriální infekce), se musí na Jarischovu-Herxheimerovu reakci myslet a léčba musí probíhat opatrně. Další zhoršení stavu by mohlo pacienta zabít.
Léčba Jarischovy-Herxheimerovy reakce:
Při mírném příběhu Jarischovy-Herxheimerovy reakce se nepřistupuje k léčbě. Příznaky odezní samy, většinou do jednoho až tří dní. Je však potřeba pacienta sledovat, kdyby došlo ke zhoršení stavu.
U těžších průběhu se přistupuje k léčbě kortikosteroidy a podávají se také protizánětlivé léky. Ty je možné podat i jako prevenci před zahájením antibiotické léčby. Další léčebnou možností je biologická léčba s protilátkami proti zánětlivému cytokinu TNFalfa.