Domů Nemoci Vyšetření, operace Histologie

Histologie

Histologie je odborný termín a především vyšetření, s nímž se setkáváme v poslední době poměrně často a nejvíce ve spojitosti s vyšetřením při podezření na rakovinu nebo také v rámci prevence.

Co je histologie?

Histologie se věnuje studiu mikroskopické struktury tkání a orgánů u mnohobuněčných organismů. Věnuje se průzkumu vzorku odebraného z vašeho těla. K tomuto odběru dochází v rámci biopsie, k němuž dochází obvykle při plánovaném zákroku. Nemusí přitom vždy nutně jít o nějaký operační zákrok. Běžně se takové vyšetření provádí jednou ročně při preventivním gynekologickém vyšetření, kdy se odebere stěr z čípku, který se odešle na cytologii, což je právě typ histologického vyšetření.

Co dokáže zjistit histologie

Histologie se snaží odhalit patologické změny tkáně, nemusí přitom vždy jít pouze o rakovinu, ale také  přítomnost určitých enzymů. Odhalit dokáže i zánět a určité metabolické poruchy. Aby to však bylo možné, potřebuje k tomu odborník mikroskop. Odebraný vzorek tkáně se nejprve uloží do 10% formaldehydu, následně se pak zalévá parafínem, mrazí se a nakonec z něj vytváří tenoulinké plátky, které si pak specialista prohlédne pod mikroskopem. Toto vyšetření dokáže odhalit o jaké onemocnění se jedná, čili typ nádoru, rozsah, závažnost i to, jakou má tato nemoc prognózu.

Kdy se histologie provádí

U gynekologie se v rámci cytologie provádí vyšetření pravidelně jednou ročně, v jiných případech histologii ordinuje lékař při podezření na nádorové onemocnění. Histologie je pak možno provést při endoskopickém vyšetření, jakým je například u gastroskopie anebo kolonoskopie. Neoperativně se histologie provádí i u vyšetření štítné žlázy, jater a ledvin. V jiných případech se provede během operačního výkonu, kdy se odebere vzorek, odešle se do laboratoře, kde se urychleně zpracuje a výsledky se urychleně zavolají zpět na sál, kde se operatér následně rozhodne, co podnikne v dalším kroku.

Příprava na histologické vyšetření

Existuje hned několik typů histologií, které se provádí u různých orgánů, to vše ovlivňuje způsob provedeného vyšetření. Pakliže se jedná o histologii odebíranou endoskopicky, příprava souvisí se samotným endoskopickým vyšetřením. Obdobně je tomu pak i u operace. Vždy se však jedná nakonec o to, že lékař z tkáně odebere vzorek (s pomocí injekce, kleštiček anebo skalpelu), který se odešle do laboratoře. Za běžných podmínek, kdy se nejedná o vyšetření v průběhu operace, výsledek se dozvíte cca za 7-10 dní po odběru. U cytologie se výsledek dozvíte obvykle do jednoho měsíce. U vyšetření, které probíhá v průběhu operace se operatér dozví výsledek do 30 minut. Vyšetření je důležité a rozhodující pro následující stanovení léčby i prognózy pro pacienta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here