Domů Nemoci Gynekologie Hlenová zátka před porodem

Hlenová zátka před porodem

Hlenovou zátku najdete v místě ústí děložního čípku v období těhotenství. Tato zátka těsně uzavírá kanál vedoucí do dělohy. Je tomu tak proto, aby byl plod v děloze ochráněn před infekcemi z vnějšího okolí. Hlenová zátka je skutečným špuntem, který zabraňuje prostup bakterií dovnitř do dělohy a dále pak ochraňuje děložní čípek před poraněním.


Hlenová zátka je vytvořena z hustého, čirého a lepkavého hlenu, který čípek uzavírá po otěhotnění a je zde po celou dobu těhotenství až do doby těsně před porodem. Hlenová zátka obsahuje velké množství antibakteriálních látek, jejíž součástí jsou imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy. Poradit si dokáže se streptokoky skupiny B, Escherichiou Colli, Candidou albicans.

Vznik hlenové zátky

Hlen se vyskytuje v oblasti okolo děložního čípku i mimo těhotenství. Jeho konzistence se mění v závislosti na menstruačním cyklu. Na začátku těhotenství však hlen houstne a akumuluje se přímo v děložním hrdlu, kde postupně vytvoří pevný a těsný špunt. Zátka se zde vytvoří na konci prvního měsíce těhotenství, v době, kdy se vajíčko dostane do děložní dutiny. S každou běžnou ovulací se pak ještě více zahušťuje a zpevňuje, což vytváří poměrně bezpečnou ochranu před infekcí z vnějšího prostředí. Tvorba hlenu je ovlivňována hormony estrogenem a progesteronem, které jsou zodpovědné i za vývoj plodu. Sekret zátky je neustále obměňován tak, aby zátka byla vždy čerstvá a stále nepropustná.

Jak hlenová zátka vypadá?

Vážně to chcete vědět? No, není to nic pěkného, je to prostě hlen podobný trochu želé, který má bílý nebo také lehký narůžovělý, žlutý, našedlý až nahnědlý odstín. Velikost zátky se pohybuje okolo 4-5 cm. Někdy vak může být i menší, protože kolikrát se neodloučí najednou, ale po částech. Zátka může být spojena s červenými pruhy, ale nikdy by neměla být spojena s krvácením ani s rudým zabarvením zátky.

Kdy odchází hlenová zátka

K odloučení hlenové zátky dochází před porodem. Mohou za to opět hormony, které způsobí, že zátka je z děložního čípku uvolněna a odloučena. Ale pozor na to, dojít k tomu nemusí fyziologicky až na konci těhotenství, ale i mylně předčasně. Pokud se tomu tak stane, měly byste proto urgentně navštívit svého gynekologického lékaře. Hlenová zátka obvykle odchází několik dní před porodem. Čas se však liší, může se jednat o čas několik hodin až po několik týdnů před porodem, takže pokud se tomu stane  době, kdy byste ještě měly mít na porod nějaký čas, neváhejte s návštěvou gynekologa, který vše zkontroluje a posoudí závažnost a riziko předčasného porodu. Uvolněná hlenová zátka umožňuje následnému bezproblémovému odchodu vody. Je to i signál, že byste měly mít již sbalenou tašku do porodnice, nic nedělat a pěkně relaxovat a držet se na dosah nemocnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here