Domů Nemoci Vnitřní orgány Hluboká žilní trombóza: Příznaky, léčba

Hluboká žilní trombóza: Příznaky, léčba

TrombózaTrombózou označujeme stav, který vzniká ucpáním žil krevní sraženinou neboli trombem, který se v nich může z různých příčin vytvořit. Krev se většinou sráží nejvíce v hlubokých žilách dolních končetin, avšak onemocnění může postihnout i žíly na paži nebo žíly v hrudní či břišní dutině. Trombóza sama o sobě není život ohrožující nemoc, avšak její zákeřnost tkví v tom, že se může vytvořená sraženina utrhnout a putovat krevním řečištěm. Pokud se sraženina dostane až do malého tělního oběhu plic, nastává plicní embolie, na kterou zemře až 15 % lidí postižených trombózou.

Jak vzniká trombóza?

Žilní trombóza vzniká v okamžiku, kdy dojde k ucpání krevního řečiště trombem – krevní sraženinou. Krev se může začít v žilách srážet z několika důvodů. První příčinou je vrozená nebo získaná trombofilie, tedy zvýšená krevní srážlivost. Trombofilii můžeme buď zdědit od svých rodičů, nebo ji, pokud patříme do rizikové skupiny lidí, získat. Rizikové faktory pro zvýšenou srážlivost krve jsou některá nádorová onemocnění, nemoci krve, obezita, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo léčba kortikosteroidy. Žilní trombóza navíc trápí nejvíce starší pacienty nad 50 let. Druhou příčinou vzniku trombózy je zpomalení toku krve v řečišti vlivem dlouhodobého znehybnění končetiny (např. při dlouhé hospitalizaci na lůžku, při fixaci zlomenin, při dlouhé jízdě autem nebo letu atd.). A do třetice – trombóza může vzniknout i poškozením cévní stěny, např. po vpichu jehlou nebo zavedením katétru, po operacích atd. Po vzniku krevní sraženiny nemá krev kudy protékat a hledá si cestu povrchovými žilními strukturami. V důsledku toho pak vznikají charakteristické příznaky.

Jak trombózu poznáme?

Trombóza je onemocnění, které se projevuje poměrně typickými příznaky – otokem a bolestivostí končetiny, zarudnutím a změnou teploty v místě postižení a zvýšením průtoku krve v povrchových žilách. Pokud se objeví jakékoli příznaky trombózy, neváhejte neprodleně navštívit lékaře. V případě, že byste trombózu opravdu měli a nebyl by okamžitě zahájen léčebný proces, může dojít k uvolnění krevní sraženiny do krevního řečiště. Ucpáním plicních žil v malém tělním oběhu pak vzniká životu nebezpečná plicní embolie, která se projevuje náhlou dušností a bolestmi na hrudi. Riziko vzniku plicní embolie je závislé na lokalizaci trombu – čím blíže k srdci sraženina vznikne, tím vyšší toto riziko je. Plicní embolie je závažná komplikace, na kterou u nás ročně zemře až 600 pacientů. Trombóza je navíc velmi rozšířené onemocnění, každý rok jím onemocní na 20-45 tisíc lidí, proto bychom v žádném případě neměli příznaky nemoci podceňovat.

Léčba

Pokud dojde k potvrzení diagnózy trombózy, je nutné okamžitě zahájit léčbu. K rozpuštění trombu se využívá protisrážlivých účinků některých léků. První týden léčby se podává heparin, a to nitrožilně, později se pak přechází na léčbu Warfarinem v podobě tablet. Doba užívání tohoto léku se liší s ohledem na rizikové faktory. Léky tak lidé užívají zpravidla 3-12 měsíců, těžcí trombofilici se jich však nezbaví po celý život. Při užívání Warfarinu je navíc nutné dodržovat správnou životosprávu (nekouřit, nepít alkohol a vyloučit z jídelníčku některé potraviny). Pacient také chodí na pravidelné kontroly, které regulují dávky přijímaného léku. Při postižení větších žil (stehenní) nebo žil lokalizovaných blízko srdce (v pánvi) se užívá agresivnějších metod, které umožňují zavést speciální látky přímo k trombu, a urychleně jej tak rozpustit. Po prodělané žilní trombóze se doporučuje i další podpůrná léčba – cvičení s postiženou končetinou, přiměřené sportování či používání kompresivních punčoch.

Jak trombóze předcházet?

Trombóze můžeme předejít několika způsoby. Pokud víme, že trpíme zvýšenou srážlivostí krve, je nutné se v první řadě poradit s lékařem, jak se chovat v rizikových situacích, jako jsou operační zákroky, upoutání na lůžko v nemoci, úrazy, dlouhé cestování apod. Pokud trombofilií netrpíte, můžete také využít některý ze způsobů prevence. Ovlivnitelné rizikové faktory jsou např. kouření nebo tělesná váha. Připravit se můžete i na delší cesty – proti trombóze efektivně pomohou kompresní punčochy nebo elastická bandáž končetiny. Při cestování dělejte zastávky a s končetinami pravidelně cvičte. Při dlouhém znehybnění na lůžku platí cviky s končetinami pro prevenci trombózy dvojnásobně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here