Domů Nemoci Příznaky Hnědý povlak na jazyku

Hnědý povlak na jazyku

Hnědý povlak na jazyku rozhodně není vzorem vrcholného zdraví. Spíše naopak, jde o předzvěst zdravotních problémů. Někdy však za hnědý jazyk mohou spíše špatné návyky. 

O jazyku

Povrch jazyku je pokryt malými kuželovými hrboly tkáně, kterým se říká filiformní papily, jež jsou 1 mm dlouhé. Za normálních okolností jsou tyto papily bledě růžové. Neustále se prolévají a regenerují. Papily mohou sbírat baktérie a další látky, jež pak mohou negativně ovlivnit barvu jazyka. Někdy mohou tyto papily i povyrůst a být větší než obvykle. 

Příčiny změny barvy jazyka

Za změnou barvy jazyka může být spousta věcí. Může se to stát proto, že kouříte, pijete nadměrné množství kávy, čaje anebo příliš nedbáte na hygienu. Pokud se tyto příčiny kombinují a jde o dlouhodobý stav, dopracujete se k nevzhlednému hnědému jazyku. 

Černý chlupatý jazyk

Podobným stylem se můžete dopracovat až k černému chlupatému jazyku. Takový jazyk je skutečně nepěkný. Když ho dotyčný vyplázne, je černý a má chlupatý vzhled. Vzhled způsobuje nahromadění mrtvých kožních buněk na papilách jazyka. Tam se snadno usazují bakterie, kvasinky, ale i tabák, potraviny a další látky. Obvykle nebolí a obvykle naštěstí není způsoben s nějakými zdravotními problémy. 

Projevy

Kromě toho, že váš jazyk má  nepěkné vzezření, změní se i vnímání chuti. Objevit se může i kovová pachuť v ústech. Typický je i špatný dech. Nepříjemný pocit na jazyku. 

Příčiny

  • K tomuto stavu (hnědému i černému jazyku) může dojít po užívání antibiotik, kdy na povrchu jazyka dojde k přemnožení bakterií a kvasinek. 
  • Stav je spojen i se špatnou ústní hygienou. 
  • Jazyk se objeví u nemocných, kteří mají horečku, trpí je sucho v ústech, spí s otevřenou pusou a jsou třeba i v kómatu. 
  • Jednou z příčin může být dokonce i užívání ústních vod s oxidačními činidly, jakým je i peroxid. 
  • Kouření, žvýkání tabáku, velké popíjení čaje, kávy a alkoholu.
  • Za vznikem stojí i konzumace, dieta postavená na tekuté , kašovité a mleté stravě. Ty se totiž otírají o jazyk. 

Diagnostika 

Vše je založeno na anamnéze a zhodnocení příčin a faktorů, které to mohly způsobit. 

Léčba 

Ve své zásadě takovýto jazyk nepotřebuje lékařské ošetření. Základem úspěchu a zbavení se hnědého nebo černého jazyku je spojeno s vynecháním faktorů, které to způsobily. Dále je pak na řadě pravidelná a pečlivá ústní hygiena, jejíž součástí je i čištění jazyka. K čištění jazyka užívejte zubní kartáček s jemnými štětinkami. Existují i speciální kartáčky na jazyk. Pokud budete pečliví, povede se vám nevzhledný povrch jazyku odstranit do 14 dnů. Pokud se tomu však nestane, měli byste se obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Nezapomeňte mu při své návštěvě říct, co všechno jíte, kouříte, jaké léky užíváte a to včetně vitaminů a bylinek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here