Hnisající jizva po operaci je nepříjemnou komplikací. Rána vyžaduje náležitou péči, zvlášť pokud z ní vytéká hnis. Pak je nutné ji důkladně vyčistit a aplikovat vhodné obklady. Jen jak se léčí hnisavé rány?
Co je dehiscence rány?
Když se operační rána správně zahojí, stehy kolem jejich okrajů zůstanou neporušené, zatímco se začne tvořit nová tkáň, která je známá jako granulační tkáň. Jednou z nejčastějších komplikací operačních ran je porušení chirurgického řezu podél stehu. Jinými slovy, rána se otevře, což je známé jako dehiscence rány.
Proč dochází k dehiscenci rány?
Dehiscence rány je způsobena mnoha věcmi, jako třeba věk, cukrovka, infekce, obezita, kouření nebo nedostatečná výživa. Činnosti jako namáhání, zvedání, smích, kašel, kýchání, mohou vytvářet zvýšený tlak na rány a způsobit jejich rozštěpení. Chronické užívání kortikosteroidů, předchozí zjizvení, přítomnost záření v místě řezu, nesprávné použití stehů, nevhodný typ stehu, rovnováha tekutin – koagulant, rakovina a chirurgické chyby mohou také přispět k dehiscenci rány.
K zhnisání může dojít rovněž v důsledku špatného prokrvení rány během operace. Na vzniku se může podepsat i poškození tkáně, které je v podkoží a není na povrchu vidět. Vliv na zhnisání může mít i umístění rány. Například rány lokalizované na nohou, ramenou, na zádech nebo v mobilních oblastech nebo v oblastech, kde dochází k vysokému napětí, jsou vystaveny zvýšenému riziku prasknutí a hnisání.
Příznaky hnisající rány
- prasklé stehy, které se nehojí
- krvácení z rány a krvácení ve vstupních bodech chirurgické rány
- horečka
- zánět
- bolest v místě rány s vysokou citlivostí na dotek
- náhlé otevření rány
- otok
- drenáž rány, která je plná hnisu a pěny
Příčiny
- absces – oteklé místo, které obsahuje hnis
- erytém – abnormální zarudnutí kůže
- vysoká tělesná teplota
- velké množství exsudátů – prosakování z oblasti rány
- zápach
- silná bolest
Jak se léčí dehiscence rány?
Rozbité rány vyžadují okamžitou pozornost. Po sešití rány lékaři používají k léčbě zhnisané jizvy po operaci používají především dvě metody.
- Antibiotika – Použití antibiotické masti na nově utěsněnou ránu může zabránit možným budoucím infekcím.
- Debridement – odstranění veškeré mrtvé nebo poškozené tkáně z operační rány. Tím se vytvoří lepší těsnění pro nové chirurgické uzavření. Může také zlepšit vývoj zdravé kožní tkáně.