Domů Nemoci Vnitřní orgány Hnisavá angína

Hnisavá angína

Čím se liší klasická angína od té hnisavé? Hnisavá angína vzniká převážně díky bakteriální infekci a je spojena s nálezem hnisavých ložisek na mandlích. K nejčastějším viníkům patří Streptokok pyogenes. Hnisavé angíny je možné ještě dále rozčlenit na folikulární angínu, Plaut-Vincentovu angínu, angínu catarrhalis a pseudomembránní angínu.

Projevy hnisavé angíny

Jednotlivé projevy hnisavé angíny se od sebe trochu odlišují podle toho, o jakou angínu jde. K všeobecným příznakům patří bolest v krku, obtížné polykání, chrapot, kašel, bolest hlavy a v uších, horečka, zimnice, nevolnost, zvracení, ucpání nosu, rýma a zvětšené uzliny.

  • Angína způsobená streptokokem pyogenes se projevuje horečkou nad 38 stupňů Celsia, třesavkou, oboustrannou bolestí v krku, ztíženým polykáním, schváceností, bolestivým zduřením podčelistních uzlin, vystřelováním bolesti do ucha a u dětí potom i bolestí břicha a zvracením.
  • Angína catarrhalis je komplikací chřipkového onemocnění, ale objevit se může i zcela samostatně bez návaznosti na chřipku. Typické pro ni je zarudnutí a velmi rychlé zbytnění mandlí. Během jednoho dne se dokáží zvětšit až dvojnásobně.
  • Folikulární angína je poměrně vzácnější a vyznačuje se malými žlutavými abscesy. Další příznaky jsou podobné té angíně způsobenou streptokokem. Angína je však mnohem hlubší, a proto zde hrozí chronicita.
  • Pseudomembránní angína anebo také pablánová angína je dnes už velmi vzácná a typická je tím, že infekce není pouze na mandlích, ale dostává se i do okolí. Na povrchu mandle pak vytváří fibrinovou pablánu, jejíž odstranění způsobuje krvácení.
  • Plaut-Vincentova angína je druhotně vzniklá angína, která se objevuje u lidí se špatnou hygienou, podvýživou a hypovitaminózou. Mívají ji alkoholici, narkomani a bezdomovci. Projevuje se jednostranným škrábáním v krku. Nemocného však netrápí horečky a nemá ani omezené polykání.

Chronická hnisavá angína

Opakované angíny, ale i folikulární angína, může přejít do chronicity. Angíny, která je spojena s tuhými zahuštěnými čepy, které nemocný pociťuje jako cizí těleso v krku. Někdy se však i uvolní a může je vykašlat. Chronická angína pak způsobuje i trvale zvýšenou teplotu. Stav se pak vyřeší pouze odstraněním krčních mandlí.

Diagnostika

K základním vyšetřovacím metodám patří fyzikální vyšetření lékařem, anamnéza, výtěr z krku a odběry krve a moči.

Jak se léčí hnisavá angína?

Základem léčby hnisavé angíny jsou antibiotika podávaná minimálně sedm dnů. Dále je vhodné užít i antipyretika, kloktadla, analgetika, priessnitzové obklady, klidový režim a šetrná, ne příliš tvrdá strava. Plaut-Vincentova angína se pak léčí peroxidem, jímž se mandle potírá. Je tomu tak proto, že bakterie, která toto onemocnění způsobuje, je na něj citlivý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here