Domů Nemoci Imunitní systém Hodgkinův lymfom

Hodgkinův lymfom

Pojmem Hodgkinův lymfom (čti Hočkinův lymfom) se rozumí závažné onkologické onemocnění lymfatické tkáně, jeho synonymem je rakovina lymfatických uzlin. Co onemocnění způsobuje? Jaké jsou jeho příznaky? Jak se Hodgkinův lymfom léčí a jaké jsou možnosti prevence? Následující otázky Vám zodpovíme v tomto článku.

Hodgkinův lymfom
Hodgkinův lymfom

Příčiny a rizikové faktory

Příčiny Hodgkinova lymfomu bohužel nejsou přesně známy. Je zde však jistá souvislost mezi rozvojem rakoviny lymfatických uzlin a sníženou imunitou. Velkou část pacientů představují lidé s autoimunitními onemocněními, jako je diabetes, atopický ekzém, celiakie, Crohnova choroba, dále pak onemocnění štítné žlázy. Onemocnění je rovněž dáváno do souvislosti s EBV virem.

Další rizikovou skupinu tvoří lidé s nedostatečnou činností lymfatického systému, jehož hlavní funkcí je soustavná detoxikace imunitního systému. V případě, že lymfatický systém nefunguje správně, v těle pacienta se hromadí jedovaté zplodiny, které zvyšují riziko rozvoje onemocnění. Dále se ukazuje, že Hodgkinovým lymfomem častěji onemocní muži než ženy. Zajímavé je, že u dětí do 12 let se onemocnění nevyskytuje, ale postihuje především mladé dospělé.

Ze známých osobností trpěl Hodgkinovým lymfomem například Jiří Grosmann. V té době ještě nedokázala medicína onemocnění léčit. Do skupiny rizikových faktorů rovněž patří nadměrná stresová zátěž a nezdravý životní styl obecně. Svou roli hraje do jisté míry také genetická zátěž.

Typické příznaky Hodgkinova lymfomu

Mezi charakteristické příznaky Hodgkinova lymfomu patří dlouhodobě zvýšená únava, může být i malátnost a zduření lymfatických uzlin, především v levé části krku, v oblasti hrudníku, ramen, třísel a podpaží. U pacientů lze dále pozorovat úbytek hmotnosti spojený s nechutenstvím. (Pacienti během několika měsíců zhubnou i více než desetinu své původní hmotnosti.) Objevit se může i zvýšená teplota, která je vždy známkou, že je s organismem něco v nepořádku.

Formy onemocnění a možnosti léčby

Hodgkinův lymfom má dvě základní formy: nodulární a klasickou. Nodulární lymfom je charakteristický převahou lymfocytů, u klasického lymfomu se pak rozlišují celkem 4 subtypy: nodulárně sklerotický, smíšeně buněčný, bohatý a chudý na lymfocyty. Léčba je v zásadě stejná a závisí na stadiu onemocnění. V raných stadiích postačí radioterapie, pokud je Hodgkinova choroba odhalena v pozdějších stadiích, je třeba doplnit rozšířit léčebné postupy o chemoterapii. Používané metody se tedy shodují s metodami používanými při boji s jinými formami rakoviny.  Ve srovnání s ostatními formami rakoviny má rakovina lymfatických uzlin poměrně dobrou prognózu, uzdraví se více než polovina pacientů.

Bohužel, rakovina lymfatických uzlin může napadnout i jiné než lymfatické orgány, může metastazovat i do kostí, zde je pak naděje na uzdravení výrazně menší. Další komplikací jsou nežádoucí účinky radioterapie, u některých pacientů dochází několik let po ošetření k růstu nádorů, karcinomu prsu nebo štítné žlázy.

Prevence

Z rizikových faktorů popsaných v úvodu vyplývá, že důležitou součástí prevence je dodržování zdravého životního stylu, jde zejména o to, naučit se odbourávat stres (například sportovat nebo si osvojit speciální relaxační techniky), zdravě jíst, dodržovat pitný režim, pravidelně se hýbat, atd. Za zmínku rovněž stojí lymfatické masáže, které pomáhají předcházet lymfatickým problémům obecně, mimo jiné také celulitidě.

Dále je důležité věnovat pozornost případným příznakům nesprávné funkce lymfatického systému, jako je především nevysvětlitelná únava, která trvá dlouhodobě a otoky končetin, které mohou být až bolestivé. Stejně jako u ostatních onkologických onemocnění také v případě Hodgkinova lymfomu platí, že čím dříve je zahájena léčba, tím vyšší je pravděpodobnost její úspěšnosti.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here