Domů Nemoci Vnitřní orgány Hodnoty cukru v krvi

Hodnoty cukru v krvi

Není snad více sledované hodnoty v krvi, jako cukru. Může za to strach, ale hlavně i skutečnost, že cukrovkou trpí každý druhý a jelikož je to tichý nepřítel, nemusí o tom ani vědět. Sledování hladiny cukru v krvi však není důležité pouze při podezření na cukrovku, jde i důležitý znak její správné léčby.

Hodnota cukru v krvi

Normální hladina cukru v krvi se pohybuje mezi 3,3-6,3 mmol/l na lačno. Hladina je přitom velice citlivá a je regulována celou řadou mechanismů. Porucha v těchto mechanismech se může projevit trvalým zvýšením, ale i snížením hladiny cukru v krvi. Nízká hladina cukru v krvi se projevuje slabostí, třesem, zmateností, zimnicí, špatnou funkcí mozku a někdy i bezvědomím. Vysoká hladina cukru v krvi je obvykle spojena s cukrovkou. Faktem ale je, že se objevuje i u obézních a tam, kde lidí konzumují přespříliš sladkého. Po zhubnutí a vysazení tak velkých dávek cukru, může u těchto lidí dojít ke spontánní úpravě.

Měřit hodnotu cukru v krvi je důležité

Tuto skutečnost ví každý diabetik. Právě toto měření je to nejdůležitější a nejčastější vyšetření u cukrovkářů. Je tomu tak proto, že se jedná o jediný způsob, jak zjistit, jak na tom ve skutečnosti jsme. Jinak to totiž neumíme.

Proč se hladina cukru v krvi mění

Hladina cukru se i u zdravého člověka v průběhu dne mění v závislosti na tom, co sní, jak se hýbe, zda je ve stresu, podle toho jaké léky užívá a rovněž i podle toho jestli není třeba nějak nemocný. Glykémie bez výkyvů neexistuje. Avšak skutečnost je taková, že cukrovkář se s s nimi neumí vyrovnat. Sledování hodnot cukru v krvi proto slouží k tomu, aby bylo možné, cukr u cukrovkáře udržet v co nejbližších hodnotách normy.

Diabetici potřebují znát svou hodnotu cukru v krvi

Měření cukru v krvi se provádí jak nalačno, tak i v průběhu celých 24 hodin. Dávkování inzulínu, ale i tablet a diety se odvíjí od těch ranních hodnot. Pokud je totiž ranní hodnota vysoká, pacient si nese následky tohoto stavu po celý den. Cílem každého lékaře tedy je nastavit léčbu tak, aby byly ranní hodnoty cukru v krvi co nejoptimálnější.

Proč je hlídání hodnot cukru v krvi tak důležité?

Nové studie zjistily, že pravidelné měření cukru umožňuje rychlou úpravu inzulínu a jídelníčku, dle aktuálního stavu, což zamezuje vzniku následných komplikací (jde o komplikace spojené s oční sítnicí, ledvinami, kůží, nohami apod.). Zároveň tato skutečnost i pozitivně působí na psychiku nemocného.

Hladinu cukru si přitom nemocný může hlídat snadno a sám doma, a to díky glukometru. Stačí k tomu jen kapka krve, kterou kápne na testovací proužek zasunutý do glukometru. Strojek mu pak následně během několika málo sekund hodnotu cukru v krvi vypočítá. Glukometry jsou k zakoupení ve zdravotnických potřebách a lékárnách. Někdy je možné je získat i na předpis u specializovaného odborníka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here