Domů Nemoci Příznaky Hořkost v ústech

Hořkost v ústech

Hořkost v ústech je nepříjemný pocit, který patří mezi velmi nespecifické příznaky, které mohou, ale také nemusí signalizovat různé zdravotní problémy, a proto je třeba jej posuzovat ve vztahu k ostatním možným příznakům a celkovému zdravotnímu stavu pacienta. Jaké faktory hořkost v ústech způsobují?  A s jakými onemocněními může mít tento pocit souvislost?

Hořkost v ústech je nepříjemný pocit, který může signalizovat celou řadu zdravotních problémů.
Hořkost v ústech je nepříjemný pocit, který může signalizovat celou řadu zdravotních problémů.

Příčiny hořkosti v ústech

Jak bylo zmíněno v úvodu, hořkost v ústech může mít celou řadu příčin závažného i nezávažného charakteru. U zdravého člověka se může jednat o důsledky konzumace některých potravin a nápojů (nejen nutně hořkých, ale takových, které následně hořkost způsobují). Jedná se například o aromatické rostliny  (například čekanka) a různé druhy koření nebo bylinných čajů. Hořkost v ústech může vzniknout také v souvislosti s užíváním některých léků, jako jsou antibiotika nebo antidepresiva, v tomto případě by pak měla nějakou dobu po vysazení těchto medikamentů samovolně odeznít.  Další možnou příčinou jsou hormonální změny (hořká pachuť obtěžuje mnohé ženy v období těhotenství nebo také v období menopauzy), nebo dokonce psychogenní faktory. Někdy je zdrojem hořkosti v ústech onemocnění, nejčastěji stomatologického nebo zažívacího původu.

Onemocnění zažívacího ústrojí

Mezi onemocnění zažívacího traktu, která se mohou projevovat pocitem hořkosti v ústech, patří onemocnění žlučníku a refluxní choroba jícnu. Někdy se může jednat o příznak překyselení organismu, zde bývá častým doprovodným příznakem pálení žáhy. (Na pálení žáhy se pacientům podávají antacida.)

Pokud je na vině onemocnění žlučníku – nejčastěji zánět žlučníku, pak je hořkost doprovázena pocitem na zvracení nebo dokonce zvracením, pacient může mít horečku a bolesti v oblasti pravého podžebří, které s nádechem nabývají na intenzitě. V tomto případě by měl pacient co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Dalším závažným zdravotním problémem je refluxní choroba jícnu, kdy dochází k návratu agresivních žaludečních šťáv ze žaludku zpět do jícnu, což je zdrojem nepříjemného palčivého pocitu (pálení žáhy), častého říhání, zápachu z úst a právě také pocitu hořkosti. Tyto problémy jsou způsobeny oslabením svěrače mezi jícnem a žaludkem. Nebezpečí pro pacienta spočívá v tom, že pokud není reflux řešen, dochází k postupnému poškozování sliznice jícnu, což může vést i k tak závažnému onemocnění, jako je rakovina jícnu.

Další možné příčiny

Hořkost v ústech může rovněž trápit pacientky s mentální anorexií nebo mentální bulimií. Léčba je v tomto případě velmi náročná a vyžaduje mezioborovou lékařskou spolupráci. Hořká pachuť často trápí také diabetiky nebo pacienty, kteří drží nízkokalorickou dietu a používají umělá sladidla, zejména sacharin. Hořkost v ústech je spojována také s aftami nebo plísní na jazyku (moučnivka). Dále může souviset s angínou (zde je pak třeba rozlišit, zda hořkost způsobuje samotná nemoc, nebo penicilínová antibiotika, s jejichž pomocí se léčí).

Prevence

Pokud pacienta dlouhodobě obtěžuje pocit hořkosti v ústech bez zjevné příčiny, nebo se k němu přidávají některé další příznaky typické pro výše uvedená onemocnění zažívacího ústrojí, případně jiné zdravotní obtíže, měl by pro jistotu navštívit lékaře. Lékař zjistí, jaké léky pacient užívá, a může mu doporučit provedení gastroskopického vyšetření, případně i dalších vyšetření za účelem stanovení nebo vyloučení diagnózy a včasného zahájení léčby.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobrý den.
    Chci se zeptat.Tento týden a to od pátku při jídle a nějaký čas mám hořkost v ústech.Užívám léky na kre.tlak Almator a Prestarium Neo Combi na moč.kyselou purinol pak používám foukadla a to Seretide Diskus 50/500 a seebri.Co je zapotřebí udělat a jakého odborníka mám vyhledat z lékařů.Moc děkují za informaci.S pozdravem
    František

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here