Domů Rodina a vztahy Hormonální antikoncepce druhy

Hormonální antikoncepce druhy

Z hlediska historie je hormonální antikoncepce poměrně mladý „vynález“, naše babičky ji rozhodně neznaly, i když by ji určitě uvítali. Na trhu existuje několik druhů hormonální antikoncepce. Společné mají jedno – jsou účinné a bezpečné. Jinak je potřeba zvolit typ antikoncepce vhodný přímo pro konkrétní ženu. S výběrem vám může pomoci lékař, nebo informace, které si sama naleznete.

Hormonální tabletky jsou nejvíce spolehlivým druhem antikoncepce (pokud se užívají pravidelně, udává se spolehlivost 99%).  Fungují tak, že hormony v nich obsažené zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků (ovulaci). Dále způsobují zahuštění hlenu v děložním hrdle a tak brání pronikání spermií, omezují pohyblivost vejcovodů a způsobují změny děložní sliznice. Hormonální antikoncepce dále snižuje obtíže při menstruaci, upravuje menstruační krvácení, zlepšuje pleť, má nízký výskyt nežádoucích účinků, nabízí okamžitou možnost přerušení v užívání a možnost následného otěhotnění.

A jaké jsou druhy hormonální antikoncepce? Můžeme ji rozdělit na 2 základní druhy – kombinovaná prerorální antikoncepce a gestagenní hormonální antikoncepce.  Gestagenní hormonální antikoncepce působí antikoncepčně změnou charakteru děložní sliznice, hustoty hlenu v děložním hrdle a zpomalením transportu vajíčka vejcovodem. Je vhodná i pro kojící ženy. Užívá se ve formě minipilulek (denně, tedy bez sedmidenní pauzy jako je to v případě kombinované hormonální antikoncepce), injekcí (jednou za 3 měsíce) a podkožních tyčinek (jednou za 5 let). Nevýhodou užívání tohoto druhu antikoncepce mohou být nepravidelnosti v menstruačním cyklu, změny hmotnosti (u injekcí), zhoršení akné. Při mnohaletém užívání se může vyskytnout rychlejší úbytek kostní hmoty.

Kombinovaná perorální antikoncepce je nejčastěji užívaný typ. Obsahuje oba ženské hormony – estrogen i gestagen. Podle množství hormonů v tabletkách se ještě dělí na jednofázovou (všechny tabletky obsahují stejnou dávku hormonů), dvoufázovou (skládá se z tabletek dvojího druhu s různými dávkami hormonů) a třífázovou (obsahuje tři druhy tabletek různé barvy s různými dávkami hormonů).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here