Domů Nemoci Gynekologie Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha

Trápí vás pocit plnosti? Jste nafouklé a podrážděné? Necítíte se ve své kůži? Reklama by nejspíš začala propagovat jeden jogurt, my vám říkáme, že za tím vším může vězet hormonální nerovnováha. Co to je?


Jsou to právě hormony, které ovlivňují, jak naše tělo funguje a jak se cítíme. Několikrát v průběhu života dochází k radikálním změnám. Jde o situace před menstruací, v průběhu menstruace, v pubertě, v těhotenství i v období menopauzy. Kromě těchto fyziologických stavů však hormonální nerovnováhu mohou způsobit některé léky a zdravotní problémy.

Co může za hormonální nerovnováhu?

  1. Velmi často za nepříjemné pocity spojené s hormonální nerovnováhou může nepravidelná menstruace, přesněji opožděná menstruace.
  2. Další příčinou, proč naše tělo nefunguje tak, jak má, je spánkový deficit. Jde o velký problém dnešní doby, protože hodně spánek zanedbáváme. Hýříme, ponocujeme a spánek tak eliminujeme. Negativně se na nás přitom podepisuje nejen nekvalitní spánek, ale i jeho nedostatek a nepravidelnost. Pokud ještě k tomu s usínáním bojujete, tak i vy se můžete zařadit do fronty žen s hormonální nerovnováhou. Problémy se spánkem mohou být spojené i výkyvy hladin ženských hormonů – progesteronu a estrogenu.
  3. Výrazným signálem hormonální nerovnováhy je chronické akné. Během menstruace se objevuje zcela běžně, ale v jiném období to již příliš normální není. Je to příznak nadbytku mužských hormonů.
  4. Nerovnováha hormonů způsobuje i mozkové chemické látky tzv. neurotransmitery, které negativně ovlivňují  paměť a soustředění. Člověk má mnohdy pocit nejasné mysli. Tento stav se zhoršuje nejen v rámci perimenopauzy a menopauzy, ale i u onemocnění štítné žlázy.
  5. Ano, i za problémy s trávením mohou mnohdy hormony progesteron a estrogen. Následkem pak vzniká nejen bolest břicha, ale i nadýmání, nevolnost a průjem, přičemž stav se zhoršuje s příchodem menstruace.
  6. K příznakům hormonální nerovnováhy patří také trvalá únava. Tento stav může způsobovat štítná žláza i nadbytek progesteronu.
  7. Vědci nedávno zjistili, že deprese i výkyvy nálady jsou také velmi často způsobeny hormonální nerovnováhou. Z rovnováhy jsou obvykle vyvedeny hormony estrogen serotonin, dopamin a noradrenalin.
  8. Trápí vás chutě k jídlu a přibývání na váze? Jste nervózní a podrážděná? A jak je na tom vaše hladina estrogenu? Není náhodou rozhozený? Tak se pak nedivte!
  9. S hormonální disbalancí souvisí i bolest hlavy. Pokud se objevuje každý měsíc v pravidelných intervalech, vězte že i za ni mohou hormony, a to především estrogen.
  10. Nízká hladina estrogenu pak zapříčiní nepohodlný pocit spojený s vaší vaginou. Jde o tzv. vaginální suchost, která je úzce spojena nejen s intimním životem, ale i s celkovým pohodlím.
  11. Vysoká hladina testosteronu v ženském těle způsobí, že všechny ostatní hormony jsou pro změnu nízké. Ženy pak díky této nerovnováze nemají zájem o sex.
  12. Klesla vám prsa nebo vám změnila tvar? Možná za to může pokles estrogenu. Je to totiž právě on, kdo stojí za plným dekoltem. Když je ho zase moc, může v ňadrech vytvořit hrudky anebo cysty.
  13. Zvýšená hladina kortizolu rozhodí celý organismus. Mimo jiné způsobí, že se potíte i ve chvíli, kdy k tomu není důvod.

Jak hormonální nerovnováhu zase vyrovnat?

V přirozených situacích života (puberta, menstruace, těhotenství a menopauza) budete hladiny hormonů vyrovnávat jen stěží. V jiných případech je vhodná úprava životního stylu, snížení stresu, dodržování spánkové hygieny, ubrání tuků a sladkostí z jídelníčku. Výživa by měla být pestrá, vyvážená a nutričně dostatečná. Hýbejte se. Vyhněte se kofeinu. Zajistěte dostatečný přísun vitamínu D. Pomoci vám může i cvičení jógy. V některých případech je nutné přistoupit k odborné léčbě, která se neobejde bez užívání léků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here