Domů Nemoci Anatomie člověka Hormonální regulace u člověka

Hormonální regulace u člověka

Hormonální regulace člověkaHormony jsou zodpovědné za látkové řízení organismu. Jsou to chemické látky tvořené některými orgány lidského těla, které se krví dostávají na místo určení, kde se vážou na receptory cílových buněk a ovlivňují tak jejich činnost. Některé také pronikají přímo do buňky, kde se navážou na DNA a způsobí syntézu enzymů, které následně vyvolají požadovanou biochemickou reakci.

Hormony jsou nejčastěji látky steroidní, peptidické nebo bílkovinné povahy. Většinou se jedná o složité chemické struktury. Podle místa vzniku je dělíme na několik základních druhů:

Tkáňové hormony

Tyto hormony jsou vylučovány buňkami rozptýlenými v tkáních, které mají primárně jinou funkci. Nejčastěji působí přímo v místě svého vzniku (tedy v mateřské buňce nebo v okolních buňkách). Příkladem takového hormonu je například hormon sekretin, který je vylučován střevní stěnou, konkrétně  S-buňkami přítomnými v dvanáctníku v tzv. Lieberkühnových kryptách. Hlavním úkolem tohoto hormonu je zejména regulace kyselosti střevní šťávy ve dvanáctníku.

Žlázové hormony

Tento druh hormonů je vylučován žlázami s vnitřním vyměšováním (endokrinní žlázy), což jsou speciální žlázy, které vylučují své produkty (hormony) přímo do krevního oběhu. Mezi žlázy s vnitřní sekrecí patří štítná žláza a její příštitná tělíska, nadledvinky, slinivka břišní, vaječníky, varlata a hypofýza (podvěsek mozkový).

Neurohormony

Tyto hormony vylučují přímo nervové buňky (neurosekreční buňky). Mezi neurohormony patří hormony hypotalamu.

Mechanismus účinku hormonů

Hormony bílkovinné nebo peptidické povahy se vážou na speciální receptory v buněčné membráně a spustí sled reakcí, na jejichž základě vznikají v buňce látky, které způsobí propustnost buněčné stěny pro některé jiné látky nebo například aktivují enzymy, které spustí požadovanou biochemickou reakci.

Hormony steroidní povahy naopak pronikají přímo do buňky a vážou se na receptor v cytoplazmě. Komplex hormon-receptor pak pronikne do jádra buňky, kde se naváže na určité místo v DNA, což způsobí syntézu speciálních regulačních enzymů, které následně spustí požadovanou biochemickou reakci.

Hormonální regulace má hierarchické uspořádání. Na jejím nejvyšším stupni je takzvaný hypotalamo-hypofyzární systém.

 

Sdílejte

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here