Domů Nemoci Infekce HPV virus

HPV virus

HPV virus je zkratkou pro lidský papiloma virus, čili human papilloma virus. Tento vir napadá buňky lidské pokožky a sliznic. Jde o celkem pěkně odolnou potvoru, která je schopná ve vlhkém prostředí dlouho přežívat a samotnou infekci může až za nějakou dobu. Záludnost HPV viru je o to větší, že jich doposud bylo odhaleno na více než 130 různých typů.

Co přesně je HPV virus

HPV virus je dnes nejvíce rozšířená pohlavní nemoc, s níž se v průběhu svého života střetne až 80% všech lidí. Záludné na tomto viru je to, že většina typů se nikterak neprojevuje. Ačkoli se však tváří nenápadně, stojí za velmi nepříjemnými chorobami. Zdravotní problémy se objevují až u 20% z těch 80% infikovaných.

Záludnost HPV viru

áludnost viru spočívá v tom, že vzhledem ke svým poměrně nenápadnému chování může po několika měsících anebo letech nákazy vyvolat smrtelné onemocnění. I to se navíc objevuje velmi pozvolna a nenápadně bez nějakých výrazných příznaků, kterým byste přikládali nějakou váhu. Nicméně, potom, co si lidé všimli souvislostí mezi vážnými chorobami a HPV virem, nabyla ochrana před tímto virem na významu.

Jak se přenáší HPV virus

Infekce se ponejvíce přenáší nechráněným pohlavním stykem, ale dále také i orálním stykem a mazlením. Co to pro vás znamená? Že ani kondom pro vás není zaručenou ochranou. Nejvíce náchylnou oblastí pro tento vir není pouze děložní hrdlo, ale i konečník a hrtan. Infekcí se nakazí ponejvíce lidi mezi 18 – 25 rokem života.

Příznaky HPV viru

Jak jsme již několikrát zmínili, infekce HPV virem probíhá nenápadně, tiše. Vývoj nádoru po nakažení tímto virem je obvykle 15 let. Nádor se týká nejen děložního hrdla, ale i nádorů zevních rodidel, vagíny, konečníku, penisu, mandlí i hrdla. Kondylomata (genitální kondylomata), mírná verze infekce, se objevují již za pouhé 4 měsíce po nákaze.

Test na HPV virus

Test na HPV vir se obvykle provádí u žen se zhoršenou cytologií. Jde o test na HPV  viry s vysokým rizikem, lehké změny však mohou být způsobeny viry s nízkým rizikem. Tyto testy se doporučuje provádět u žen starších 30-35 let, pokud je takováto žena pozitivní, je zřejmé, že vir má dlouhou dobu a riziko nádorových změn je vysoké. U mladších žen takovéto testování nemá význam, protože až 30% jej má v té době pozitivních, ale této pozivitity se dokáže zbavit poměrně rychle a bez následků sama v průběhu několika měsíců.

Prevence HPV viru

Prevencí je vyhýbání se rizikovým faktorům, k nimž patří užívání kondomu, zdravý životní styl, nestřídání partnerů, vyhýbat se stresu a kouření. Pomoci může i vakcína proti HPV (jde vůbec o nejspolehlivější ochranu před virem). Důležitou součástí preventivního chování je i cytologický screening.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here