Domů Nemoci Nervová soustava Hydrocefalus

Hydrocefalus

Hydrocefalus je onemocnění, které je spojeno se zmnožením mozkomíšního moku v komorách nebo v subarachnoidálním prostoru vlivem zvýšené sekrece anebo z důvodu snížení vstřebávání moku anebo z důvodu zneprůchodnění likvorových cest. Zjednodušeně se jedná o hromadění mozkomíšního moku v dutině lebeční.

Tato velmi vážná choroba, která nemocného ohrožuje na životě, vzniká jako vrozený problém anebo se objevuje druhotně jako následek krvácení do mozku, úrazů hlavy, infekcí anebo po operacích mozku. Druhá varianta je přitom mnohem častější. Pokud se stav neřeší, končí smrtí.

O mozkomíšním moku

Mozkomíšní mok cirkuluje mezi měkkou plenou a pavoučnicí. Jeho úkolem je nadlehčování, vyživování a chránění mozku (před infekcemi). Za hodinu se v mozku vytvoří 15-30 ml za hodinu, jeho celkové fyziologické množství je 150 ml, které je v průběhu dne vyměněno celkem 3x.

Příčiny vzniku hydrocefalu

Kromě vrozených vad u novorozenců, kdy tento stav způsobuje spina bifida, Dandyova-Walkerova malformace nebo Chiariho malformace,  může být hydrocefalus způsoben úrazem hlavy, krvácením do mozku, zápalem mozkových blan a jinými infekcemi, nádory umístěnými uvnitř lebky, stenózou (zúžení) aqueductu a operací mozku (komplikace). Vůbec k těm nejčastějším příčinám však patří zablokování zpětného vstřebávání, což je způsobeno krevní sraženinou.

Vrozený hydrocefalus

Malé děti jsou schopné stav, při hydrocefalu částečně kompenzovat zvětšením mozkovny, což mu umožňují volné lebeční spoje (které nejsou ještě srostlé). Dospělý bohužel tuto možnost už nemá a tak uvnitř mozku vzrůstá nitrolební tlak.

Projevy Hydrocefalu

U dětí k hlavním projevům patří zvětšování hlavy. Útlakem mozkové tkáně dochází k epileptickým záchvatům, zvracení a k narušení vývoje dítěte. Výsledkem pak může být i mentální retardace. Děti s hydrocefalem mají divný pohled, kdy zornice jsou u dolních víček, nad nimiž je vidět bělmo. Děti vypadají jako se děti dívaly na svá dolní víčka. U dospělých představuje hydrocefalus mnohem akutnější problém, protože mozek nemá jak tento stav kompenzovat. Přetlak v mozkovně se pak projevuj zvracením, bolestí hlavy, únavou, poruchou psychických funkcí, poruchy soustředění, poruchou chůzí, zvýšenou spavostí, poruchou vědomí a při rychlém neřešení může stav přejít k selhávání dýchání, srdeční činnosti a v nejhorší fázi pak může skončit smrtí. Faktem ale je, že u dospělých povětšinou nevzniká z ničeho nic, ale postupně.

Diagnostika

Stav potvrdí neurologické vyšetření doplněné o CT a MRI. U malých děti je pak možné provést ultrazvukové vyšetření. Vhodným vyšetřením je i tzv. ventrikulografie, což je kontrastní vyšetření mozkomíšního moku.

Léčba hydrocefalu

Léčba se odlišuje podle toho, zda se jedná o dítě anebo dospělého člověka. Liší se také podle toho jak rychle hydrocefalus vznikl. U malých dětí se podávají diuretika a dále se provádí ventrikuloperitoneální shunt, který z mozku odvádí přebytečný mok přes jednocestný ventil do dutiny břišní. Shunt prochází pod kůží. K odtoku dochází s pomocí tlakového ventilu. Bohužel i to má svá negativa, a to zvýšené riziko infekce. Pokud hydrocefalus způsobuje sraženina nebo nádor, je zapotřebí jej odstranit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here