Hydroyringomyelie je onemocnění míchy. Nejčastěji postihuje krční míchu. Jedná se o podélné dutiny v míše. Tato může postupem času růst.
Obsah článku
Mícha:
Mícha se nachází v páteřním kanále. Na na horizontálním průřezu je oválná. V přední části je ve střední čáře zářez (fissura mediana anterior), na opačné straně, tj. vzadu ve střední čáře mělčí žlábek ( sulcus medianus posterior). Uprostřed míchy se nachází centrální míšní kanálek (canalis centralis medullae spinalis). Tento prostor je vyplněný mozkomíšním mokem. Začátek tohoto kanálek je pod čtvrtou mozkovou komorou.
Syringomyelie/hydrosyringomyelie:
Rozlišují se dva typy, a to:
- komunikující syringomyelie, při které je dutina tvořena dilatací (rozšířením) centrálního míšního kanálu
- nekomunikující syringomyelie, kdy cysty vznikají v míšní tkáni, nekomunikuje s míšním kanálem nebo subarachnoidálním prostorem
- hydromyelie je specifická subkategorie syrinxů, kdy vzniká dutina v míšní tkáni, která komunikuje s centrálním míšním kanálem. Vnitřek je vyplněn ependymovými buňkami, které vytvářejí jednolitou výstelku, která dokáže produkovat mozkomíšní mok
- hydrosyringomyelie se často používá jak v případě hydromyelie tak v případě všech cyst, ve kterých je kolekce tekutiny v míše bez ohledu na to, zda (ne)komunikuje s míšním kanálem
Příčiny vzniku:
- nádorová onemocnění míchy
- poranění míchy
- cévní malformace v oblasti míchy
- zákrok na páteři a míše
- Chiariho malformace
- meningitidy postihující i obaly míchy
Příznaky hydrosyringomyelie:
Příznaky hydrosyringomyelie se odvíjejí od umístění a velikosti cysty v míše. Cysta totiž utlačuje nervovou tkáň a vzniká mnoho neurologických potíží, např.
- parestezie, tj. poruchy citlivosti, brnění, pálení, píchání
- bolesti zad
- svalová atrofie z důvodu horší inervace svalů
- ztráta reflexů, neboť je narušen přenos vzruchů z nervů na svaly
- ztráta citlivosti, vnímání bolesti, teplot, úplné narušení senzitivních funkcí
- inkontinence
Diagnostika hydrosyringomyelie:
Mezi základní vyšetřovací postupy, které mohou diagnostikovat hydrosyringomyelii patří magnetická rezonance a myelografie.
Léčba hydrosyringomyelie:
Léčba hydrosyringomyelie závisí na jejím uložení, velikosti a problémech, které působí. Někdy je hydrosyringomyelie náhodný nález při vyšetřování jiných obtíží. Pokud je tedy malá a bezpříznaková, pacient se pouze sleduje. Pokud však roste a způsobuje obtíže, je nutné zasáhnout a provést dekompresi (uvolnění tlaku) nervové tkáně, aby nedocházelo k jejímu útlaku a poškození. Jednou z metod je např. přidání shuntu, který umožní odtok hromadícího se mozkomíšního moku v cystě.