Domů Nemoci Oční vady Hygiena očních víček

Hygiena očních víček

Hygiena očních víček je důležitá. Chcete vědět proč? A že jste se nad tím doposud neměli důvod ani pozastavit? Hned vám to prozradíme, co všechno hygiena očních víček zajišťuje. 

Pochopení očních víček 

Oční víčka mají tu nejtenčí kůži na těle, která se skládá ze složitých vrstev kůže, svalů, tkáně, tuku a žláz. Když mrknete, vaše oční víčka se pohybují po oku, ale jsou víc než jen obyčejné stěrače oka. Oční víčka chrání vaše oči před špínou a jinými nečistotami a blokují také světlo, abyste mohli pohodlně spát. Na víčkách jsou však rovněž i drobné žlázy, které vylučují maz v slzách. 

Oční víčka také pomáhají udržovat rohovku vlhkou tím, že produkují esenciální oleje pro vaše slzy. 

Když mrknete nebo zavřete oči, slzný film, lubrikant a antibakteriální sekret produkovaný slznými žlázami, se rozptýlí po povrchu rohovky a zabrání jejímu vysychání. Mrknutí také zmáčkne drobné žlázky v očních víčkách a uvolní jemné olejové kapičky z meibomských žláz. Oční víčka jsou ale zranitelná, protože jsou vystavovaná různým podmínkám. Většina lidí si bohužel neuvědomuje, jak důležité je dodržovat tu správnou hygienu očních víček. 

Správná hygiena očních víček 

Vzhledem k množství nečistot, cizích látek a dalších prvků, které se denně hromadí na očních víčkách a řasách, je dobrá péče o ně nezbytností. Pokud si okolí oka důkladně nevyčistíte, všechny nečistoty a jiné látky zůstanou pod víčkem, kde se zachytí. Hygiena očních víček je zvláště účinné jako preventivní opatření. Kdo si udržuje víčka čistá, chrání se před řadou potenciálně vážných očních onemocnění. 

Jak je tedy čistit? 

Peeling očních víček 

  • Peeling očních víček lze provádět v domácích podmínkách pomocí žínky nebo zakoupeného očního peelingu. 
  • Před čištěním očního víčka si důkladně umyjte ruce. 
  • Použijte připravený roztok na čištění víček, který vám doporučili v optice nebo v lékárně. Použít ale můžete i teplou vodu s trochou nedráždivého šamponu. 
  • Zavřete jedno oko a rozetřete roztok tam a zpět přes řasy a okraj očního víčka čistou žínkou. Pozor, každé oko by mělo mít svou vlastní žínku. K opláchnutí čistícího roztoku  nebo šamponu použijte čistou studenou vodu. To samé potom opakujte s druhým okem. 

Teplý obklad 

Druhý způsob čištění očních víček je spojen s použitím teplého obkladu. Je to možné provést pomocí čistých žínek nebo předem zakoupeného produktu. Před aplikací si nejprve důkladně umyjte ruce. Teplou vodou navlhčete čistou žínku. Na 5 minut zavřete obě oči a tuto předem namočenou žínku položte na sví víčka. Tento úkon můžete klidně provést i několikrát denně. 

Co způsobuje špatná hygiena očních víček 

Pokud se o svá víčka nestaráte, může to mít za následek hned několik očních onemocnění. 

Syndrom suchého oka

Když neprodukujete dostatek slz, což je směs vody, mastných olejů a hlenu, rozvine se u vás syndrom suchého oka. Spojené to je se zánětem kolem koutků očních víček. Může bránit mazovým žlázám ve vylučování mazu do slz. To je jedna z příčin nedostatečné tvorby slz. 

Blefaritida 

Bakteriální infekce řas je dalším důsledkem nesprávné hygieny očních víček. Dá se snadno kontrolovat právě onou správnou péčí, tedy pravidelným čištěním očních víček. Mikroskopické nečistoty, jako jsou lupy z pokožky hlavy a obočí, roztoči, vši, krusty, mohou ucpat mazové žlázy a způsobit zánět. 

Ječné zrno 

Jednou z komplikací je i ječné zrno. Problém je bolestivý a spojený s červeným okem, pupínky, hnisem naplněnou bulkou, která se objevuje na kraji očního víčka. Objevit se ale může i na vnitřní straně víčka. 

Nejlepší je proto zavést komplexní čistící rutinu, abyste předešly, nebo alespoň snížili frekvenci určitých očních onemocnění. Vzhledem k tomu, že nečistoty se mohou hromadit i během spánku, je hygiena očních víček obzvláště důležitá především po probuzení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here