Domů Nemoci Vnitřní orgány Hypercholesterolémie, zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi

Hypercholesterolémie, zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi

Cholesterol není pouze špatný. Je nezbytnou součástí buněčných membrán, bez něj by buňky nemohly existovat. Je také výchozí sloučeninou pro tvorbu vitamínu D, steroidních hormonů  a také žlučových kyselin. Pro zdraví začíná být nebezpečný až ve chvíli, kdy je ho v organismu příliš a není využit. Cholesterol „navíc“ se ukládá do stěn cév a způsobuje aterosklerózu (kornatění tepen)  a do jater, kde se rozvíjí steatóza se zánětem, který játra poškozuje. Vysoké hladiny cholesterolu v krvi jsou tedy rizikovým faktorem pro vznik kardiovaskulárních a jaterních onemocnění.

Vznik hypercholesterolémie:

Existují dvě hlavní příčiny hypercholesterolémie.

  • Získaná, sekundární ‒ ke zvýšení cholesterolu v krvi dochází vlivem zvýšeného příjmu živočišných tuků nebo vlivem chronické nemoci, která ovlivňuje metabolismus tuků, např. hypofunkce štítné žlázy, jaterní nemoci, diabetes.
  • Vrozená, primární ‒ jedná se o formu familiární, dědičnou. Pacienti nemusí konzumovat velké množství tuků, přesto mají vysokou hladinu cholesterolu. Často již ve velmi raném věku, tito lidé pak mohou mít infarkt i před 30. rokem.

Diagnostika:

Hypercholesterolémie je potvrzena na základě krevních testů.

Ty se ovšem zaměřují na různé typy cholesterolu.

  • Cholesterol celkový, která má dosahovat hodnoty max. 5,2 mmol/l. Jedná se o součet všech cholesterolových druhů. Hodnoty nad 6,2 mmol/l již považujeme za hypercholesterolémi
  • LDL (low density lipoprotein) ‒ jedná se o lipidové částice, které mají největší potenciál škodit. Ukládají se do cévních stěn i jater. Říká se mu špatný/zlý cholesterol. Hodnota LDL by neměla přesáhnout 3,4 mmol/l.
  • HDL (high density lipoprotein) ‒ jsou to lipidové částice, které působí opačně než LDL, dokážou na sebe vázat cholesterol a odnášet ho, méně se ho tedy usadí v cévách a játrech. Známe ho též pod názvem hodný cholesterol. Hodnoty HDL by měly být nad 1,4 mmol/l.

Existují i další typy cholesterolu, ale k jejich měření se přistupuje méně často.

Pro diagnostiku a určení rizika nemocí spojených s vysokým cholesterolem jsou důležité nejen hodnoty jednotlivých druhů cholesterolů, ale také jejich poměr. Počítá se tzv. index aterogenity, který má tento vzorec: K= (celkový cholesterol – HDL)/HDL. Nemá přesáhnout hodnotu 4,2.

Příznaky hypercholesterolémie:

Velmi dlouho se hypercholesterolémie nijak neprojevuje. Poškozuje však cévy a játra. Prvním příznakem hypercholesterolémie mohou být:

  • kardiovaskulární nemoci, např. vysoký krevní tlak, ischemická choroba, infarkt myokardu, zvýšená tvorba trombů, mozková mrtvice atd.
  • jaterní onemocnění, zánět jater, ztukovatění a zhoršené funkce jater.
  • u některých těžkých případů se vytváří na pokožce, pod ní, hrbolky, xantomy, na očních víčkách xantelezmata. Jsou to oblasti, kde se nahromadil tuk.

Léčba:

Důležité jsou i pravidelné preventivní prohlídky, které se provádí praktický lékař.

  • U lehčích forem se léčba zahajuje poučením pacienta  o správném stravování a pohybové aktivitě. Stačí změnit životní styl a hodnoty cholesterolu se vrátí do normálu.
  • U těžších forem se podávají léky, tj. hypolipidemika ze skupin fibráty, statinů nebo pryskyřice.
Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here