Domů Nemoci Imunitní systém Hypergamaglobulinémie

Hypergamaglobulinémie

Hypergamaglobulinémie je stav, kdy se v krvi nachází vyšší množství protilátek. Na první pohled se to může zdát jako dobré. Více protilátek, větší obrana proti infekcím, ale není tomu tak. Gamaglobuliny, protilátky, jsou tvořeny plazmatickými buňkami, které „vznikají“ z B lymfocytů. Zjednodušeně je možné říct, že jeden B lymfocyt, ze kterého vznikne plazmatická buňka, tvoří jeden druh protilátek v různých třídách, tj. proti jednomu antigenu. Tato buňky se může pomnožit a vytvořit mnoho buněk produkujících danou protilátku. Jedná se o jeden klon. Při infekci se tedy zvýší jeden typ protilátek, a to proti určitému patogenu, resp. povrchové molekule, kterou patogen nese na své membráně.

Protilátky mohou být v různých třídách IgG, IgA a IgM (IgD). První protilátky, které se tvoří jsou IgM, poté se zvyšují IgA a také IgG, které v ktvi přetrvávají zvýšené i po ukončení infekce.

Druhy hypargamaglobulinémií:

Polyklonální hypergamaglobulinémie – dochází k zmnožení více typů protilátek (cílí na více druhů patogenů, cizorodých částic), jsou aktivovány různé plazmatické buňky, různé klony. S tímto stavem se setkáváme u chronických infekcí, autoimunitních onemocněních, jaterních poruchách atd.

Monoklonální hypergamaglobulinémie – dochází ke zvýšené produkci imunoglobulinů jedním klonem plazmatických buněk. Jedná se tedy o jeden typ protilátek nebo jejich fragmentů, které mají stejný cíl, antigen. Pokud mluvíme o fragmentech, jedná se nejčastěji o lehké řetězce imunoglobulinů, Benze Jonsonův protein. Monoklonální gamapatie se často vyskytují u nádorů z plazmatických buněk, tj. plazmocytomů, mnohočetných myelomů atd.

Izolované hyperglobulinémie:

  • Hyper IgG – je přítomná u akutních i chronických infekcí, jedná se o reakci imunitního systému na přítomnost antigenu. Zvýšená subtřída IgG, tj. IgG4 je u zánětlivé systémové fibrotizující nemoci, která postihuje mnohé orgány, např. kůži, játra, slinivku, plíce, ledviny, oči…
  • Hyper IgM–je geneticky podmíněná choroba, která patří mezi imunodeficity. Tvoří se pouze protilátky IgM, což ovšem k plné ochraně proti infekcím nestačí. Nemoc se projevuje náchylností k infekcím, autoimunitou atd.
  • Hyper IgE syndrom – jedná se o imunodeficit charakterizovaný zvýšenou produkcí IgE protilátek a zvýšenými počty eosinofilů, oboje je spjaté s alergiemi a také protiparazitární imunitou. Pacienti s touto poruchou trpívají na ekzémy, kožní abscesy, astma, bakteriální plicní infekce, kandidové infekce (vaginální, nehtů)
  • Hyper IgA – objevuje se nejčastěji druhotně v průběhu jaterních nemocí
  • Hyper IgD – je dědičné onemocnění, které je spojené s opakujícími se záchvaty horeček, bolestmi kloubů, břicha a kožními vyrážkami

Diagnostika a léčba:

Vyšetření: krevní imunologické testy, díky nimž se určí koncentrace protilátek.

Léčba: mnohé stavy je možné řešit vyléčením vyvolávající příčiny a hodnoty protilátek klesnou. U genetických poruch jsou však pacienti odkázáni na imunoterapii, mírnění příznaků a komplikací, např. léčba ekzémů, astmatu, infekcí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here