Hyperinflace, čili známěji air trapping, je pojem, který je spojen uvězněním vzduchu v plicích. Dochází k tomu vlivem zúžení drobných průdušek. Při výdechu pak dochází k hromadění vzduchu v plicních sklípcích. Nejde v dostatečné míře vydechnout. Najdeme ho u některých chronických obstrukčních chorob plic a u astmatu.
Pozor, hyperinflace není diagnózou, ale jedním z projevů nemoci.
Obsah článku
Diagnostika
- Odhalí se u spirometrie a také i u vyšetření hrudníku pomocí CT.
- Je typickým projevem rozedmy plic, čili plicního emfyzému.
Co je rozedma plic?
Rozedma plic je chronické plicní onemocnění, které vzniká zničením přepážek plicních sklípků. Nemocný pak kvůli tomu není schopen vydechnout vzduch z plic ven a ten v nich zůstává. Vzniká hyperinflace. Při narůstajícím poškození plicních sklípků zůstává jen zmenšující se zdravá část plic, která zajišťuje výměnu plynů mezi tkání plic a krví. Rozedma může být vrozená nebo může vzniknout sekundárně jako následek kouření nebo zaprášení plic.
Jak se projevuje
Rozedma po dlouhou dobu nedává o sobě znát. A tak velká většina nemocných o svém onemocnění dlouho nic neví. Vedle hyperinflace se projevuje únavou, hrozí pneumotorax, mohou být naplněny hnisem. Nemocný trpí kašlem, s nímž se snaží hnis vykašlat. Objevují se i bolesti hlavy, zvětšují se poslední články prstů a zaoblují se nehty. Typická je i podrážděnost a únava. Pokud se podaří odhalit včas, délka života se dá dost výrazně prodloužit, ale vše se odvíjí od přístupu nemocného.
Typy emfyzému
- Centroacinózní emfyzém postihuje centrální úsek respiračního bronchiolu, zatímco plicní sklípky jsou neporušeny.
- Panacinární emfyzém postihuje bronchiolus i plicní sklípky.
- Distální acinární emfyzém postihuje především plicní sklípky a zasahuje až pod poplicnicí a funguje jako vzduchový puchýř, který když praskne, způsobí pneumotorax.
- Nepravidelný emfyzém je spjat s jizvami, které postihují i okolní tkáň.
Diagnostika
Doktorovi ledasco napoví už samotný tvar hrudníku, ten je zpravidla změněný. Stává se soudkovitým, má rovnoběžný průběh žeber a vyplněné podklíčkové a nadklíčkové jamky. Pomůže také CT, rtg. plic, spirometrie. Při poslechu je slyšet oslabené dýchání.
Léčba
Rozedmu bohužel není možné vyléčit. Správnou léčbou je možné nemoc zpomalit. Vynechat musí kouření, a to i pasivní. Pomůže inhalace kyslíku. Změna mikroklimatu (teplo a vlhkost). Dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, správná výživa, otužování a dechová cvičení. K základním lékům patří bronchodilatancia, dále pak antitusika a expektorancia. Někdy pomůže chirurgické odstranění poškozených plicních úseků. V případě infekce se podávají antibiotika. Někdy je jediným řešením transplantace plic, to však může podstoupit jen malé procento pacientů.